Google+

Arama formu

İtalya'nın başkenti ve Lazio bölgesinin en büyük şehridir. Katolik Kilisesi'nin merkezi ve dünyanın en küçük ülkesi Vatikan da Roma sınırları içerisinde yer almaktadır. 2800 yıla yakın bir tarihi olan şehir pek çok büyük devlete de başkentlik yapmıştır. Roma'nın tersten yazılışı "Amor"un anlamı Aşk'tır. Bu nedenle Roma "Adında aşk saklı şehir" olarak da bilinmektedir.
Roma’nın tarihi merkezinin kalbi, Özgürlük Meydanı olarak da bilinen Piazza Venezia’dır. Bu meydan aynı zamanda pek çok otobüs hatlarının da ana durağıdır. Meydanın tam ortasında düğün pastası denilen Vittoriano Anıtı bulunmaktadır. Bu yapı Birleşmiş İtalya'nın ilk kralı olan Victor Emmanuel'i onore etmek ve İtalyan birliğini kutlamak üzere yapılmıştır. (1885-1911)
Anıtta Victor Emmanuel heykelinin yanısıra, tanrıça Victoria'nın atlı araba süren iki adet heykeli, çeşmeler ve 4 tane kolon bulunmaktadır. Anıtın içerisinde İtalya tarihinden izler sunan bir müze, kafe ve kitabevi yer almaktadır. Yine anıtın içinde Meçhul Asker Anıtı da görülebilecekler arasındadır. Anıtın tepesine çıkıp manzarayı seyretmek çok keyiflidir.