Google+

Arama formu

Sao Tome ve Principe - Sao Tome Adası

Afrika kıtasının Şeyseller’den sonra ikinci küçük ülkesi Sao Toma ve Principe. Ülke Sao Tome ve Pirincipe adaları üzerinde kurulmuş. Sao Tome adası 50 km uzunluğunda ve 32 km genişliğinde. Ada ile aynı adı taşıyan Sao Tome şehri ise ülkenin başkenti konumunda. Nüfusun büyük bir kısmı Sao Tome şehrinde yaşıyor. Şehrin nüfusu ise toplamda 60.000 kişi civarında ve ülkenin nüfus artış hızı %2.
İkinci ada Principe 100 kilometrekarelik bir alana yayılmış durumda. Bu adanın nüfusu çok daha düşük,  yaklaşık 6 bin kişi civarında. Sao Tome ekvator çizgisinin hemen kuzeyinde bulunuyor. Ülkede tropikal iklim hüküm sürüyor. Yaz - kış sıcaklık 25-30 derece civarında seyrediyor. Yağmur mevsimi Ekim - Mayıs ayları arasında yaşanıyor. Dolayısı ile her yer yemyeşil. Yeşilin her tonunun görüldüğü yağmur ormanları ile kaplı bu küçük ülke.
Bu ülkenin temel geçim kaynağı şeker kamışı. Buraya gelen Portekizliler de bunu fark etmişler ve buradaki şeker kamışı tarlalarında çalıştırılmak üzere Afrika’nın pek çok bölgesinden özellikle de Angola’dan köleler getirmişler. Günümüzde bu topraklarda zamanında buraya getirilen Afrikalı kölelerin torunları yaşıyor. 15. yy.’da üretimi en fazla yapılan şey şeker kamışı olmuş. Daha sonraki yüzyıllarda, özellikle 19. yy.’da kakao ve kahve üretimi yapılmaya başlanmış. Hatta öyle ki, 1908 senesinde dünyanın en büyük kahve üreticisi durumuna gelmiş.