Google+

Arama formu

Serengeti - Tanzanya

Sonsuz düzlük anlamına gelen Serengeti, Tanzanyanın en önemli milli park alanlarından biri. 14.763 kilometrekarelik alanı ile dünyanın en büyük vahşi yaşam koruma alanları içerisinde yer alıyor. Tanzanya'nın en önemli safari parklarından biri olan Serengeti özellikle ‘Büyük Göç' sırasında ziyaretçi akınına uğruyor.
Serengeti düzlükleri Savan olarak tanımlanıyor. Savan, yılda yaklaşık 500-1000 mm yağış alan tek-tük ağaçlı otlaklar olarak tanımlanmakta. Bir savanın oluşmasındaki en önemli faktörler, yıllık yağış miktarı ve zamanlaması, toprağın yapısı ve fil sayısıdır.   Yılda 600 mm’nin altında yağış aldığı için kuru savan olarak tanımlanan Serengeti düzlüklerinin devamı ise Maasai Mara’dır.
Her sene aynı dönemlerde burada yaşayan iki milyon antilop, zebra, ceylan ve diğer otobur hayvan, daha yeşil otlaklara kavuşmak için kuzeye doğru bir yolculuğa çıkıyor. Aynı zamanda Serengeti yeryüzünde en fazla memeli hayvanı barındıran bir bölge ve bu bölgedeki hayvanlar, Afrika’nın diğer bölgelerinde görülenlere göre daha iri ve daha güçlüler.