Google+

Arama formu

SOKAK LEZZETLERİ

Malumunuz yurt dışında birçok ülkeyi tanıtırken sokak yemeklerine atıfta bulunmadan edemiyoruz. Ülkelerin kültürleri müzelerde, galerilerde ve sanatlarında olduğu kadar sokakta da hüküm sürmektedir ki işin aslında en büyük kültür ve geleneği sokak kültürü oluşturur. Bir sanat eseri belki bir kültürün, ülkenin simgesi haline gelmiş olabilir ancak onu asıl değerli kılan içinde bulunduğu toplumu nasıl yansıttığıdır. Hal böyle iken bir coğrafyayı yahut kültürü tanımak için sadece onun sanat eserlerine bakmak yetersiz olacaktır. O yüzden sokağa çıkmalı ve sokaktaki hayatı gözlemlemeliyiz. İşte Türkiye’deki sokak kültürünün bize sunduğu lezzetler...

Fotoğraf: http://howtoistanbul.com/wp-content/uploads/2013/09/sokak-yemekleri-1024x682.jpg

Kokoreç
Kokoreç

Kokoreç Türk mutfağına Yunan mutfağından geçmiştir. Bir şiş üzerine hayvansal bağırsakların sarılmasıyla elde edilir ve genellikle yatay bir şekilde çevrilerek pişirilir. Kokoreç restoranlarda pek yer almaz; o yüzden daha çok ayaküstü sokak satıcılarında yahut cadde kenarlarındaki küçük işletmelerde bulunur. Kokoreç kelimesinin dilimize Yunanca “kokorótsi” kelimesinden geçtiği kabul edilmektedir.  Günümüzde pek yaygın olan bu yiyeceğin sağlığa zararı ise temizliğine bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Bununla beraber yüksek bir yağ oranına sahip olan bu gıdanın fazla tüketilmesi önerilmez. Kokoreç Yunanistan’da özellikle Paskalya Bayramı’nda tüketilmektedir.

Fotoğraf: https://www.mserdark.com/wp-content/uploads/2015/02/koko-650x419.jpg

Döner
Döner

Türkiye’de döner "fast foodun kralıdır" dense yeridir. Tavuk ve et döner olmak üzere iki çeşide ayrılır. Dönerin birçok farklı sunumu vardır. Elbette ki bunların başında sandviç gelir. Ancak İskender de en az sandviç kadar revaçtadır. Dürüm olarak da sunulan döner, pilav üstü olarak da tüketilmektedir. Dönerin geçmişi 150 yıl kadar geriye dayanmaktadır. Kastamonulu bir aşçı olan Hamdi Usta dönerin mucidi olarak kabul edilir. Pişirilişi kokorece benzer: Bir şiş üzerinde kat kat dizilen etler dikey bir şekilde döndürülerek pişirilir. İsmini de bu döndürülerek pişirilmesinden almış olabilir. Türkiye’den çıkan bu lezzetin yavaş yavaş tüm dünyaya yayıldığını söylemek hiç de zor değil.