Google+

Arama formu

Solar Roadways: Güneş Panelli Yol Projesi

Motor
Motor

Brusow’lar, solar yol altyapısı geliştirilirse ülkenin şimdi kullandığından çok daha fazla elektrik üreteceğini iddia ediyorlar. Küresel ısınmanın etkilerinin arttığı ve yenilenebilir enerjinin önem kazandığı 21. yüzyılda, ‘Solar Roadways’ fikri epey işe yarayacağa benziyor.

Proje Ekibi

ABD’li çift Scott Brusow ve eşi Julie Brusow faydalı bir proje üzerinde çalıştı. Göl kenarında inziva hayatı sürerken ‘solar roadways’ fikri akıllarına gelip üzerinde çalışmaya başladılar. Solar Roadways, yollarda hayatı kolaylaştırabilecek pek çok özelliğe sahip.

Fotoğraf: http://www.solarroadways.com/images/hirespics/Parking%20lot%20northeast.JPG

Montegro Güzel Mi?
Montegro Güzel Mi?

Malzeme

Solar Roadways, güçlendirilmiş cam (tempered glass) özelliğine sahip altıgen panellerin döşenmesi fikrinden oluşuyor. Mühendislerle yapılan testler sonucu panellerin yaklaşık 113 ton ve daha fazla ağırlığı taşıma özelliğine sahip olduğu belirtiliyor.

Fotoğraf: https://images.indiegogo.com/file_attachments/578030/files/20140513182652-Glass_-_big_piece.jpg?1400030812

Solar Roadways: Güneş Panelli Yol Projesi

Güneş Panelleri

Sadece ana yollarda değil, ara yollarda ve otopark alanlarında solar panellerin elektrik üretme özelliği sayesinde elektrikle çalışan araçların her yerde şarj olması mümkün olacak. Böylelikle petrole olan bağlılık uzun vadede azalacaktır.

Fotoğraf: http://www.solarroadways.com/images/hirespics/Bike%20Path.jpg