Google+

Arama formu

Tarihteki Kara Lekeler - Suikastler

Tarihteki Kara Lekeler - Suikastler

Milyonları ağlatan ölümler, entrikalar, bilinmezler. Tarih sayfalarına büyük bir kara leke olarak geçen suikastler. Pek çok şeyin kaderini iyi yönde değiştirecek olan insanların hayatlarının, bazen bir bıçakla bazen bir silahla bazen de bir bombayla sona ermesi. İnsanlığın büyük kayıpları olan bu kişilere yenilerinin eklenmemesi dileğiyle işte hafızalardan silinmeyen suikastler. 

Tarihteki Kara Lekeler - Suikastler

İlk olarak karşımıza aslında herkesin bildiği Jül Sezar çıkıyor. Sezar ülkesini iç savaştan çıkarmış, topraklarını genişletmiş ve devlet büyükleri tarafından başarılı, ahlaklı gibi pek çok nişanı almış olsa da bu onu 23 hançer darbesiyle öldürülmekten malesef kurtaramadı. Sezar düşmanlarını cezalandırmaktan çok bağışlamayı tercih ettiğinden muhalif taraftarı pek yoktu. Fakat zamanında ona nişaneler, ünvanlar veren senato üyeleri bu devlet adamının tavırlarından hoşlanmadıkları için onu öldürmeyi uygun buldular. MÖ 15 Mart 44 tarihinde bir dilekçe bahanesiyle tuzağa düşürülen Sezar, senato üyelerinin de aralarında bulunduğu bir grup tarafından defalarca hançerlenerek katledildi. Roma İmparatorluğu’nun payına düşen şey ise bir iç savaş oldu.

Tarihteki Kara Lekeler - Suikastler

"Uşak olmayı istemediğim gibi, uşak kullanmayı da sevmem; benim demokrasi anlayışım budur" sözünün sahibi ünlü Amerikan Başkanı Abraham Lincoln. Siyah ve beyaz ayrımını yok etmeye çalışan Lincoln yayınladığı Özgürlük Bildirgesi’yle tüm kölelerin salınmasını istedi. Her ne kadar eyaletler buna uymasa da o denemekten vazgeçmedi. Ülkesini iç savaştan çıkaran Lincoln "Hiç kimseye kötülük, herkese iyilik" temasını vurgulayan başkanlık konuşması ile tarihe geçti. 14 Nisan 1965 yılında katıldığı bir temsilde suikastçinin en çok kahkahanın olduğu anda tetiği çekmesiyle hayatını kaybetti. Amerikan halkı en iyi başkanlarından birini böylece kaybetti.