Google+

Arama formu

Tıp Dünyasından Tuhaf Hikayeler

Tıp Dünyasından Tuhaf Hikayeler

Tıp dünyası, olağanüstü ameliyatlar gerçekleştiren yetenekli doktorlardan, tam teçhizatlı dolandırıcılara geniş bir skalaya yayılan farklı hikayelerle gündeme gelebiliyor. 

İtalyan beyin cerrahı Sergio Canavero bir süredir dünyada ilk kez gerçekleştirilecek olan "kafa nakli"ne hazırlamasıyla gündemde.  İki gün önce, Independent'ta yer alan habere göre işlemi kadavralardan sonra canlı bir maymunla deneyip başarı kazandığını açıklayan cerrah, 2017'de insanlar üzerinde denemeye hazır olacağını belirtiyor.

Fotoğraf: http://socialnewsdaily.com/50561/first-ever-head-transplant-to-be-perfor...
 

Tıp Dünyasından Tuhaf Hikayeler

Canavero'nun hastası ise hazır. Doğuştan itibaren bir kas hastalığı olan Werdnig Hoffmann sendromu neticesinde vücudundaki kasların sadece yüzde 10'unu kullanabilen, 30 yaşındaki Valery Spiridonov bu işlem için gönüllü oldu.

Tıp dünyasındaki baskın tavır, en başından itibaren bugünkü bilgimizle operasyonun imkansız olduğu şeklinde. Kafa naklini başarıyla atlattığı belirtilen fare ve maymunun sadece resim ve videolarının mevcut olması, maymunun etik sebeplerle öldürüldüğünün beliritilmesi ise kafaları karıştırmakta. Gerçekleştireceği operasyon için yüklü miktarda yatırıma ihtiyaç duyduğunu belirten İtalyan cerrahın, popülarite ve zenginlik için böyle bir girişimde bulunduğu da iddialar arasında. Gerçeği zaman gösterecek.
 
Fotoğraf: http://i.dailymail.co.uk/i/pix/2015/06/13/15/2994EF9000000578-0-image-a-...

Tıp Dünyasından Tuhaf Hikayeler

Mark Weinberger, 5 yıl boyunca Amerika'nın arananlar listesinde yer almış bir doktor. Hikayesi; İtalya'da kamp yaparak saklanmaya çalışırken, başarısızlıkla sonuçlanan bir intihar girişimi ve yakalanmasıyla sonuçlandı. "Burun doktoru" olarak da anılan kulak burun boğaz uzmanı, muayenehanesine gelen hastaların büyük çoğunluğuna ameliyat tavsiye edip, kendi tarama cihazından elde ettiğini söylediği, sahte olduğu ortaya çıkan resimlerle burunlarında alınması gereken polipler olduğuna ikna ediyordu.

Çoğu hastası bu gereksiz ameliyatlardan sonra iltihaplarla uğraşırken, tümör ve boğaz kanseri gibi önemli detayları da gözden kaçırabilen cerrah, işler sapa sardığında çoktan 30 milyon dolarlık bir servetin sahibi olmuştu. Kız arkadaşının gerçek kimliğini farkedip polisi aramasıyla yakalanan Weinberger, tazminat ödemeye ve 7 yıllık hapse mahkum edildi.

Fotoğraf: http://www.dailymail.co.uk/news/article-2217052/Mark-Weinberger-Fugitive...