Google+

Arama formu

Titikaka - Bolivya

Titikaka - Bolivya

Bir eli Peru, bir eli Bolivya’da olan, sularında insanları barındıran göl. En az tuz çölü Salar de Uyuni kadar etkileyici ve hafızalarda kalacak bir yer daha. Karşınızda Titicaca Gölü. Ayrıca Güney Amerika’nın da en büyük gölü olma ünvanına sahip. Siz, üzeri tamamen sazlarla kaplı iskelede teknenizi beklerken göl hakkında biraz bilgi edinmek fena olmaz.

Titikaka - Bolivya

Titicaca Gölü’nün yüz ölçümü 8.288 kilometrekare ve en derin noktası 284 metre. Göl 25 farklı nehirden besleniyor ve uzunluğu 194, genişliği ise 65 kilometre. Fakat daha önemlisi deniz seviyesinden 3.810 metre yükseklikte yer alması. Bu kısaca; oksijen sıkıntısı sizi bekliyor demek!

Titikaka - Bolivya

Gezimizde ilk durak noktası yüzen adalar. Sularında insanları barındıran derken abartmıyorduk, çünkü gölün üzerinde insanların bitkiden yaptıkları tam 41 tane yüzen ada mevcut ve bu adalarda yaşayan halka ‘Uros’ deniliyor. Hikayesi şöyle ki; uroslar eski zamanlarda savaşçı İnka’lardan kaçmak için suyun üzerine ada yapıyorlar ve o gün bugündür bu şekilde adalarda yaşamaya devam ediyorlar.