Google+

Arama formu

TRABZONLU ÜNLÜLER

Karadeniz'in incisi Trabzon'da doğmuş olan pek çok ünlü isim Türkiye'nin müzik, spor, tiyatro ve edebiyat gibi alanlarında çalışmalarına devam etmektedir. Trabzon'un yeşil yaylalarının arasında dünyaya gözlerini dünyayı açmış bu ünlü isimleri öğrenmek için galerimize göz atabilir, bu listeye ekleyeceğiniz isimler varsa yorum kısmında belirtebilirsiniz. 

SUNAY AKIN
SUNAY AKIN

Doğum Tarihi: 12 Eylül 1962
Mesleği: Şair, yazar, gazeteci

1962 senesinde Trabzon’un Maçka ilçesinde doğmuştur. Ailesi, çocuklarının daha iyi eğitimler alması için Sunay Akın 10 yaşındayken İstanbul’a taşınmıştır. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü’nden mezun olmuştur. 9 yaşındayken ilk şiirini yazan Akın, bu şiiri tahta bir kapı üstüne yazmıştır ve soğuk bir kış günü bu şiir odunlarla beraber yakılmıştır, bu nedenle ilk şiiri kayıptır. 1984 yılında yazdığı ilk şiirler bir dergide yayımlanır. 1987 yılında ise Halil Kocagöz Şiir Ödülü’nü almıştır. 1990 yılında ise Makiler adlı şiiriyle Orhan Murat Arıburnu Şiir Ödülü’nü almıştır. O günden bu güne birçok şiir kitabı çıkarmış, sayısız radyo ve televizyon programı yapmıştır. En büyük düşlerinden biri olan Oyuncak Müzesi’ni ise 2005 yılında kurmuştur. Bu müze, türünün Türkiye’deki ilk örneğidir ve Sunay Akın’ın 11 yılda dünyanın çeşitli yerlerinden topladığı oyuncakları ziyaretçilerine sunmaktadır.

BEDRİ RAHMİ EYÜBOĞLU
BEDRİ RAHMİ EYÜBOĞLU

Doğum Tarihi: 1911
Mesleği: Şair, ressam

1911 yılında Görele'de de doğmuş olan usta sanatçı ailesinin beş çocuğundan ikincisidir. Trabzon Lisesi'nde eğitim gören Bedri Rahmi Eyüboğlu, 1927'de okulunda resim öğretmeni olan Zeki Kocamemi'nin ve okul müdürünün de etki ve desteğiyle 1929 senesinde İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi'ne (Mimar Sinan Üniversitesi) girdi. Akademi’de Nazmi Ziya ve İbrahim Çallı'nın öğrencisi olma fırsatını yakalamış olan sanatçı ne var ki 1930'da eğitimini bitirmeden, ağabeyi Sabahattin Eyüboğlu'nun yanına Paris'e gitti. Fransa’da André Lhote'un yanında resim konusunda kendisini ilerletti. İlk kişisel sergisini 1934 senesinde Bükreş’te açtı. Şiirle olan ilişkisi de aynı şekilde lise yıllarına dayanmaktadır 1928'de henüz lise öğrencisiyken şiir yazmaya başlamıştır. Şiirlerine, 22 yaşındayken Yeditepe, Ses, Güney, İnsan, İnkılapçı Gençlik ve Varlık dergilerinde yer verilmeye başlanmıştır. Halk edebiyatının etkisi hem tablo ve duvar resimlerine hem de şiirlerine yansımıştır. 21 Eylül 1975’te İstanbul’da hayata gözlerini yumdu.