Google+

Arama formu

Türkiye'de En Güzel Milli Parklar

Türkiye'de En Güzel Milli Parklar

Türkiye, doğal zenginlik bakımından dünyanın en dikkat çeken ülkelerinden biridir. Dört mevsimin yaşanmasına bağlı olarak zengin bitki örtüsü ve geniş ormanlık alanlara sahiptir. Cennet niteliğindeki bu doğal güzellikler, kanunlar çerçevesinde koruma altına alınmıştır. Bu çerçevede korunması gereken doğa alanlarımız Milli Park ilan edilmiştir. Her sene yerli yabancı birçok turist, bu parkları ziyaret ederek doğanın tüm renklerine hayran kalıyor.

Fotoğraf: https://gezimanya.com/sites/default/files/gezi-notu/resimler/4_692.jpg

1. Kuş Cenneti Milli Parkı
1. Kuş Cenneti Milli Parkı

Türkiye’nin en özel zenginliğe sahip milli parklarından biri Kuş Cenneti Milli Parkı’dır. Balıkesir Manyas Gölü’nün kuzeydoğusunda yer alan park, 1959 yılında Milli Park ilan edilmiştir. Burada her mevsim birçok kuş çeşidine rastlayabilirsiniz. Manyas Gölü kuşların göç yolu güzergahında bulunduğu için parkın kuş ziyaretçisi de bir hayli fazla. Göl etrafında toplanan kuşları görebilmek için kimlik karşılığında dürbün alarak onları yakından inceleme imkânına da sahipsiniz. Bunun için park içindeki gözetleme kulesine çıkmanız gerekiyor. Kuş zenginliği ve koruma uygulamalarının başarısı nedeniyle park, 1975 yılında Avrupa Konseyi tarafından Avrupa Diplomasi'nin en yüksek diploması olan A Diploması Ödülü'ne layık görülmüştür. Kuş Cenneti Milli Parkı Türkiye’nin en küçük milli parkı özelliğini taşısa da buraya ilgi büyük. Adına cennet dedikleri bu parkı mutlaka görmelisiniz. Kuşların cıvıltılı şarkısını dinleyerek doğanın tadını çıkarmalısınız.

Fotoğraf: http://www.milligazete.com.tr/img/da2_3.jpg

2. Yedigöller Milli Parkı
2. Yedigöller Milli Parkı

Her mevsim insanı büyüleyen ve adeta doğa harikası olan Yedigöller Milli Parkı insanı huzura davet ediyor. Bolu iline bağlı olan Yedigöller Milli Parkı adından da anlaşılacağı gibi yedi farklı güzellikteki göle ev sahipliği yapıyor. Park alanında  hayran kalacağınız göller,  Büyükgöl, Saklıgöl,Sazlıgöl,, Nazlıgöl, Seringöl, Küçükgöl ve İncegöl’dür. Park, bitki örtüsü bakımından da çok zengindir.
Doğaseverler için cennet gibi bir yerdir burası. Oldukça geniş alana yayılmış ağaçlar, göllerin insana dinginlik veren güzelliğini herkes yaşamak ister. Doğanın her renge bürünmüş bu hali bir tablo gibi sizi bekliyor. Siz de bu tablonun bir parçası olmak istemez misiniz? Burada bol bol fotoğraflar çekerek doğanın yedi farklı gölünü, yeşilini ölümsüzleştirmelisiniz. Yedigöller Milli Parkı içinde bulunan Büyükgöl çevresinde piknik alanları da mevcut. Burada yemek molası verebilirsiniz.Yedigöller doğa yürüyüşü için, kamp kurmak ve dinlenmek için doğru adres!

Fotoğraf: http://weddingstyle.com.tr/wp-content/uploads/2016/04/abant-ve_yedigo%CC...