Google+

Arama formu

Türkiye'de Görülmesi Gereken 10 Yer ve Olay

Türkiye'de Görülmesi Gereken 10 Yer ve Olay

Sarıkeçili Göçü

Türkiye'nin son konar-göçerleri olan Sarıkeçili Yörükleri'nin yaylalara göç hazırlığı, kültür turu düzenleyen turizm acentelerini harekete geçirdi Bu dinmek bilmez göçe tanıklık etmek ve Yörük yaşamını yerinde görebilmek amacıyla zirvelerine tırmanarak Yörük çadırlarında sıkma yemek, ayran içmek ve yörüklerle sohbet ederek onların yaşamları hakkında bilgi almak istiyorsanız Haziran ve Eylül aylarında Yörüklerle ilgili derneklere başvuru yapabilirsiniz. Kış aylarında Mersin Silifke, Gülnar, Aydıncık sahillerine inen; yaz aylarında da Konya Seydişehir, Beyşehir ve Karaman yaylalarına çıkan Yörüklerimiz toplam 200-250 çadır ve 1500-2000 nüfusludur.

Fotoğraf: http://media.dunyabulteni.net/250x190/2013/09/05/sarikecili.jpg

Türkiye'de Görülmesi Gereken 10 Yer ve Olay

Karadeniz Yaylaları

Karadeniz’in kendine has coğrafyası ve iklimi Türkiye'nin zengin yayla yaşantısında çok önemli yer tutar. Rengârenk kır çiçekleri, dağ çayırları ile kaplı olan Karadeniz Bölgesi'ndeki yaylalarımızın çevresi genellikle ladin türü çam ağaçları ile kaplıdır. Karadeniz kıyıları sahip olduğu yeşillikleri sadece bol yağmuruna değil, nemli ve sisli havasına da borçludur. Ancak sahil şeridindeki şehirlerde yüksek nem ve sisli hava; yükseklere çıkıldıkça yerini pırıl pırıl bir güneşe, bol oksijenli tertemiz havaya bırakır. Ayrıca yaylalarda yapılan festivallere ve dağlarda yapılan trekkinglere de katılabilirsiniz.

Fotoğraf: http://www.ersinaslan.com/wp-content/uploads/2013/08/rize-izlenimleri.jpg

Türkiye'de Görülmesi Gereken 10 Yer ve Olay

Acarlar Longozu - Sakarya

Türkiye'nin tek parça halindeki en büyük longoz (subasar) ormanı olan Acarlar Longozu, Sakarya’nın kuzeyinde Karasu ve Kaynarca ilçeleri arasında yer alır. Birinci derece doğal sit alanıdır. Gölde bir kısmı endemik olan bitki ve hayvan türleri yaşar. Özellikle göçmen kuşların üreme ve kışlama alanıdır. Orman alanında dişbudak, kızılağaç, kayın, karaağaç türleri yaygındır. Longozda yayın, kızılkanat, sazan balıkları, çevrede tavşan, tilki, yaban domuzu, gelincik, doğan ve sincap yaşar. Longoz, Sakarya'daki tek yaban hayatı geliştirme sahasıdır. Longoz’un Karasu kısmında yürüyüş yolu, restoran, sandal, deniz bisikleti, piknik ve park alanı gibi düzenlemeler yapılarak eko-turizme kazandırılmaya çalışılmaktadır.

Fotoğaf: http://nereyegidilir.net/wp-content/uploads/Acarlar-Longozu1.jpg

Huseyin Ozpehlivan kullanıcısının resmi
Huseyin Ozpehlivan
Cts, 09/13/2014 - 00:10
bu fotoğraf nereye ait acaba, öğrenebilir miyim.