Google+

Arama formu

Türkiye'de Ziyaret Edilmesi Gereken 10 Antik Kent

1. Alacahöyük Örenyeri   Alacahöyük, Çorum'un 45 km güneyinde, Alaca İlçesi'nin 17 km kuzeybatısında yer almakta olup, Boğazköy'e 34, Ankara'ya ise 210 km uzaklıktaki Alacahöyük Köyü yerleşim alanı içerisindedir. M.Ö. 4000 yılından başlamak üzere 15 kere yeniden kurulan kentte M.Ö. 750 yıllarına kadar yerleşim görülür. Alacahöyük'te Hititlerden Friglere kadar uzun dönem yerleşim izlerine rastlanır.  
2. Aizanoi Antik Kenti   Kütahya'ya 57 km uzaklıkta Çavdarhisar İlçesi'nde bulunan kent Bizans döneminde Ortadoks piskoposluk merkezi olmuştur. Antik dönemde kentte Zeus adına inşa edilen Anadolu'nun en iyi korunmuş tapınaklarından biri yer alır. Ayrıca iki hamam ve gymnasium, büyük tiyatro ile buna bitişik stadyum, borsa binası, sütunlu caddeler, nekropol alanları, Kocaçay üzerinde iki tanesi halen kullanılan beş köprü ile antik baraj ve Kutsal mağara bulunmaktadır.
 3. Çatalhöyük Örenyeri Konya'nın Çumra ilçesinin 10 km doğusundadır. Çatal denmesinin sebebi farklı yükseltilerde iki tepesi olduğundandır. Çatalhöyük 1958 yılında J. Mellaart tarafından bulunmuştur. Yüksek tepenin batı yönünde yapılan araştırmalar M.Ö. 7500 yıllarından başlayan 13 yapı katını ortaya çıkarmıştır. İlk yerleşme, ilk ev mimarisi ve ilk kutsal yapılara ait özgün buluntuları ile insanlık tarihine ışık tutan bir merkezdir.