Google+

Arama formu

Türkiye'deki Dünya Mirasları

Türkiye'deki Dünya Mirasları

Türkiye Cumhuriyeti topraklarının, en büyük imparatorlukların en afilli dönemlerine ve yok oluşlarına şahit olduğu göz önüne alınırsa UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne girmiş ve girmeye aday  pek çok esere sahip olması insanı şaşırtmalı. İşte dünya mirasına girmiş kültürel ve doğal miras kategorisindeki 11 dünya mirası.

İlk sırada İstanbul’un tarihi alanları yer alıyor. Farklı dinleri, kültürleri, toplulukları ve bunların ürünü olan yapıtları benzersiz bir coğrafyada bir araya getiren İstanbul, 1985 tarihinde UNESCO Dünya Miras Listesi’ne 4 ana bölüm olarak dahil edilmiştir. Bunlar; Hipodrom, Ayasofya, Aya İrini, Küçük Ayasofya Camisi ve Topkapı Sarayı’nı içine alan Arkeolojik Park; Süleymaniye Camisi ve çevresini içine alan Süleymaniye Koruma Alanı; Zeyrek Camisi ve çevresini içine alan Zeyrek Koruma Alanı ve Tarihi Surlar Koruma Alanı’nı içermektedir.

Fotoğraf: www.kulturvarliklari.gov.tr

Türkiye'deki Dünya Mirasları

İkinci sırada Ahmet Şah ve eşi Turan Melek tarafından 1228-1229 yıllarında yaptırılmış olan Divriği Camii ve Darüşşifası yer alıyor. Burası hem mimari özellikleri hem tarihi hem de sergilediği zengin Anadolu geleneksel taş işçiliği örnekleriyle UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer almaktadır.

Fotoğraf: www.birlesikbasin.com

Türkiye'deki Dünya Mirasları

Üçüncü dünya mirası Hattuşaş yani Hitit Başkenti. Şehrin tarihi M.Ö 1700’lere kadar dayanıyor. Bugün günümüze kadar gelmiş kalıntıların arasında, tapınaklar, surlar ve kraliyet konutları bulunuyor.

Fotoğraf: www.guvenorman.net