Google+

Arama formu

Türkiye'deki En İyi Tırmanış Rotaları

Türkiye'deki En İyi Tırmanış Rotaları

Tırmanış demek illa Everest’in tepesine tırmanmak anlamına gelmiyor. Dünya üzerinde bulabileceğiniz en güzel manzaralara ulaşmak için biraz zahmet göstermeniz anlamına da gelebilecek olan tırmanış, çoğu zaman orta seviyede sporcular için bile vazgeçilmez bir aktiviteye dönüşüyor. Tabii ki profesyonel rotalarda çok daha deneyimli ve bilinçli olmanız gerekiyor. Bu yüzden gideceğiniz yeri bilseniz iyi edersiniz.

Fotoğraf: http://www.cappadociaballoon.com.tr/wp-content/uploads/2015/09/Mountain-...

1 – Geyikbayırı, Antalya
1 – Geyikbayırı, Antalya

Öztürk Kayıkçı tarafından keşfedilen Geyikbayırı, keşfedildiği andan itibaren hem yerli hem de yabancı tırmanışçıların en popüler rotalarından biri haline geldi. Bölgede çok fazla rota var. Hem dik yamaçlarda oldukça zor rotalar takip edebileceğiniz hem de eğitim seviyesi düşük tırmanışçılar için çizilmiş nispeten kolay rotalarda ilerleyebileceğiniz Geyikbayırı’nda harika manzaraların dikkatinizi dağıtmasına izin vermeyin.

Fotoğraf: http://www.atlasdergisi.com/wp-content/uploads/2015/01/173-1748x1166.jpg

2 – Cilo, Hakkari
2 – Cilo, Hakkari

Belki de Türkiye’nin, hatta Asya’nın en güzel tırmanış rotalarından olan Cilo Dağı rotaları, harika buzul göllerine, muazzam bir bitki örtüsüne ve inanılmaz manzaralara sahip. Fakat ne yazık ki çatışmalar sebebiyle uzun süredir bu bölgede spor yapmak pek güvenli değil. Birçok dağcıya göre de harika bir tecrübe olan Cilo tırmanışı umarız yakın gelecekte daha güvenli bir hale gelir ve çok daha fazla insan bu tırmanışı tecrübe edebilir.

Fotoğraf: http://www.tuncfindik.com/wp-content/uploads/2015/06/IMG_0151.jpg