Google+

Arama formu

Türkiye’den 10 Ekolojik Çiftlik Örneği

Türkiye’den 10 Ekolojik Çiftlik Örneği

Modernleşme son zamanlarda koşan dünyayı yakalamak için bir ihtiyaç olmaya başladı. Telefonlarımız, tabletlerimiz sürekli bir değişim içerisine girmişken bizler de internetsiz nefes alamamaya, güncellemesiz kalamamaya başladık. Ayrıca binaların iki haneli sayılardan oluşan katlarından oturma furyası var artık. Malum şehirler şişiyor, artık insanları gökyüzüne doğru istiflemeye başlamak da bir ihtiyaç. Fakat bu işler arasında ayaklarımızı toğrağa basmayı unuttuk, yapaylığın arasında allerjik, hasta bireyler olmaya doğru yavaş yavaş ilerledik. Bunu biraz da olsa kırmak, elinizi doğaya değdirmek için canla başla çalışan yapılanmalara bakmak, metropolden çıkıp böyle de bir hayat varmış demek isteyebilirsiniz. Sizin için tarımı, hayvancılığı en güzel şekilde yapan, yalın ve doğal yaşamı hedefleyen birkaç ekolojik çiftlik seçtik.

Fotoğraf:  en.wikipedia.org

Ta-Tu-Ta Ekolojik Çiftlikleri
Ta-Tu-Ta Ekolojik Çiftlikleri

Ta-Tu-Ta Ekolojik Çiftlikleri aslında Buğday Derneği’nin ekolojik yaşam tarzını tanıtmak amacıyla kurduğu Ekolojik Çiftliklerde Tarım Turizmi ve Gönüllü Bilgi, Tecrübe Takası adlı projenin kısaltılmış adından oluşan harika bir oluşum. TaTuTa çiftliklerinin amacı kimyasal kullanmadan ekolojik tarımı sürdürmek, gönüllüler ve bu işin emekçileriyle birlikte sürekliliğini koruyan bir oluşumun temellerini atmak. Bu projeye Türkiye’nin dört bir yanından 60’ı aşkın ekolojik çiftlik katılmış durumda siz de üye olup yıl boyunca bu çiftlikleri ziyaret etme hakkına sahip olabilir ya da gönüllü olarak çalışmalara katılabilirsiniz. Gönüllü çalışanlar burada çeşitli görevlere dahil olup yemek ve konaklama ihtiyaçlarını karşılayabilirler. Bu listede bulunan çiftliklerin de pek çoğu belki de güncel listeye göre hepsi bu projenin içinde olabilir.

Fotoğraf: www.tatuta.org

Dedetepe Ekolojik Çiftliği
Dedetepe Ekolojik Çiftliği

Dedetepe Ekolojik Çiftliği ailenizle beraber eşsiz tecrübeler yaşayabileceğiniz bir yer. Özellikle çocukların doğa, dünya, toprak, tarım ve komün yaşam gibi temel hayati kavramları yaşayarak anlaması bakımından burası oldukça yeterli bir yer. Dedetepe’de Kaz Dağları’nın temiz havası eşliğinde ister çadırda isterseniz de kütük evlerde kalabilirsiniz. Burada deterjan, klima, her hangi bir hizmetli personel beklentisine girmemeniz gerekiyor. Yemekler yapılıyor, ateşler yakılıyor ve az internetli az elektirkli bir halde hayat devam ediyor. Bunun yanında çocuklar için özel programlar, yoga etkinlikleri de mevcut bir göz atın deriz.

Fotoğraf: www.dedetepe.org