Google+

Arama formu

UNESCO Dünya Mirası Sayılması Gereken Yerler

UNESCO Dünya Mirası Sayılması Gereken Yerler
UNESCO Dünya Mirası Sayılması Gereken Yerler

UNESCO, projesi dâhilinde Dünya Mirası Listesi’ne yeni katılan yerleri sürekli açıklıyor ve listesini genişletiyor. Tabii ki bütün hak eden yerleri bulup bir defada eklemeleri mümkün değil. İşte bu yüzden bu listede bizim önerilerimiz yer alıyor.
Fotoğraf: http://static6.businessinsider.com/image/559aa6c969bedd97034b5c48/24-incredible-new-unesco-world-heritage-sites.jpg

1 – Zhangjiajie Milli Parkı
1 – Zhangjiajie Milli Parkı

Sütun gibi dikey dağlardan oluşan bu doğal orman tanıdık geliyor mu? Zhangjiajie, Çin’deki bu ulusal park James Cameron’un Avatar filmindeki görüntüler için prototip olarak kullanılmıştı. Çin hükümeti de bu filmden etkilenip -biraz da yararlanmak isteyip- sütunlardan birini “Avatar Hallelujah Mountain” olarak adlandırdı.
Fotoğraf: http://media.cntraveler.com/photos/53e2f0e2c2d3f39d3610af80/master/w_144...

2 – Antilop Kanyonu
2 – Antilop Kanyonu

Genelde coğrafi harikalar listelerinde kendine yer bulan Arizona’daki bu kanyon, yürüyüşçüler için oldukça popüler bir durak. Navajo Kızılderilileri tarafından bu kanyona verilen isim “suyun kayaların arasından aktığı yer” anlamına geliyor ve kanyonun oluşumuna bir kinaye niteliği taşıyor. Kayalar arasındaki dar geçitler güneş ışığıyla birlikte burada inanılmaz manzaralar sunuyor.
Fotoğraf: http://media.cntraveler.com/photos/53e2f0e5c2d3f39d3610af92/master/w_144...