Google+

Arama formu

Viyana - Avusturya

Viyana, Avusturya’nın başkentidir. Viyana’da 5.000 sene öncesine dair yaşam kalıntıları bulunsa da, Viyana’nın resmi kaydı 881 senesinde başlar. 80.000 km²’lik Avusturya’nın, 414 km² alan ile en küçük şehridir. Ancak nüfusa bakıldığında bunun tam tersi bir durum söz konusudur. Avusturya toplam nüfusu 8.6 milyon kişidir, Viyana 1.8 milyon kişilik nüfusu ile en kalabalık şehir durumundadır. Ülkenin kuzey kısmı dağlık olduğu için burada da kayak turizmi gelişmiştir.
Graben caddesi şehrin en şık restoran ve kafelerinin olduğu, şık ve pahalı mağazaların yer aldığı bir caddedir. Çok uzun olmayan bu cadde şehrin diğer en önemli caddesi olan Kartner Strasse ile kesişmektedir.
Kartner ve Graben caddelerinin kesiştiği noktada, Viyana’nın kalbi olarak anılan şehrin tam orta noktasındaki Stephansdom Katedrali’ni görebilirsiniz. Katedralin bulunduğu meydana Stephansplatz denilmektedir. Stephansdom Katedrali 1.137 senesinde inşa edilmiştir. Avusturya gotik sanatının en önemli yapıtı olma özelliğini taşımaktadır.