Google+

Arama formu

Yok Olmadan Önce Görmeniz Gereken Buzullar

Yok Olmadan Önce Görmeniz Gereken Buzullar
Yok Olmadan Önce Görmeniz Gereken Buzullar

Buzullar gezegenimizdeki belki de en devasa ve heybetli mucizelerden biri; ancak ne yazık ki pek uzun süreleri kalmadı gibi görünüyor. Hızla azalan ve yakında yok olması ön görülen, bir zamanlar dünyanın tamamını sarmış buzulları görmek için gitmeniz gereken yerleri bu listede bulabilirsiniz.

Fotoğraf: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/1e/153_-_Glacier_Perito_Moreno_-_Grotte_glaciaire_-_Janvier_2010.jpg

1 – Aletsch
1 – Aletsch

Aletsch Buzulu, İsviçre’nin Valais bölgesinde yer alıyor. Nispeten güneyde kalan bu buzul, Alp Dağları’nın en büyük buzulu olma özelliğini taşıyor ve dünya da bu güzelliğin ve tehlikenin farkında. Öyle ki bu buzul bir UNESCO Dünya Mirası Alanı olan Jungfrau-Aletsch Koruma Alanı’nın içine alınmış.

Fotoğraf: http://media.cntraveler.com/photos/5499f3b8a5d5e8e80720eb0f/master/w_144...

2 – Athabasca
2 – Athabasca

Karı, buzu ve soğuğu ile ünlü Kanada’nın Alberta kentinde bulunan Athabasca Buzulu, Kanada Rocky Dağları’nın tamamını bir süreliğine kaplamış olan Columbia Buzlası’nın 6 “parmağından” en büyük olanı ve maalesef hızla yok olmakta. Athabasca Buzulu, son 125 yılda hacminin yarısından fazlasını kaybetmiş durumda ve kaybetmeye de devam ediyor.

Fotoğraf: http://media.cntraveler.com/photos/549a03dda5d5e8e80720eb34/master/w_144...