Bir Günde Atina'da Görülebilecek En Güzel Yerler Listesi

Atina'nın denize açılan noktasında Pire limanı yer alır. Tüm cruise turlarında Pire diye karşınıza çıkan yer aslında Atina’dır. Normal şartlarda Schengen ülkesi olan Yunanistan’a deniz yoluyla girişte büyük kolaylıklar mevcut.

Yunanistan Bayrağı

Pire civarında zaman geçireceğiniz yerler sınırlı. Limana adımınızı attığınızda taksiciler etrafını sarıyor. 70-80 euro ücrete şehir turu öneriyorlar. Eğer zamanınız kısıtlıysa 15 euro karşılığında Akropolis'e gitmelisiniz. Size ilk olarak 25 euro denecektir. Pazarlık ile 15 euroya kadar düşüyorlar. Akropolis'ten dönerken tanıştığım taksici bu yolun ücretinin zaten 15 euro olduğunu belirtti. Bu sebeple aceleci davranmayın. Gemilerin kalkış-varış saatleri bilindiğinden Türkçe veya İngilizce bilen taksiciler limana yanaşıyor. Ama siz panik yapmayın. Çünkü taksiyle kısa sürede istediğiniz yere varacaksınız.

Atina Manzara

Atina, İstanbul gibidir. 1-2 günde gezilecek bir şehir değil. Fakat zamana karşı yarışıyorsanız tek noktanız Akropolis olmalı. İstanbul için 5 saat verseler heralde herkes Sultanahmet’e gider. Atina’da taksiye binip Akroplis'e vardığınızda tek yapmanız gereken kafanızı tepeye doğru dikmek. Giriş 10 euro. Muhteşem bir mimari karşınızda. Tüm şehir ayaklarınızın altında... Tapınak sürekli yağmalanmış ve değişikliğe uğramış. Tapınak, kilise ve hatta Fatih döneminde cami dahi olmuştur. Savaşlar sırasında bombalandığı için yapı tamamen ayakta değil.

Atina Müzesi

Şehre doğru yöneldiğinize giriş ücreti 5 euro olan Akropol Müzesi karşınıza çıkacaktır. Eserler burada sergileniyor. Modern bir müze. Tek olumsuz yanı fotoğraf çekmenin yasak olması. Buradan doğuya doğru devam ettiğinizde Hadrian Arch, Zeus tapınağı ve stadyumu göreceksiniz. Tüm bu bölgeyi yıkık dökük veya harabe diye es geçenlerin sayısı çok fazla. Mimari o kadar özel ki fotoğraf makineninizi bir an olsun kapamayacaksınız. Eğer vaktiniz kalırsa bölgenin ilk yerleşim yerlerinden Plaka'ya gidebilirsiniz.

Kısıtlı zaman içinde yapılacaklar bu kadar... Yunan mitolojisine hayransanız zamanın nasıl geçtiğini anlamazsınız. Yine taksiyle Pire’ye dönerken gözünüze çok sayıda seks shop ve striptease bar takılacaktır. Yol üzerinde Olimpiyakos’un basket salonu ve futbol sahası yer alır. Bindiğim taksici Olimpiyakos taraftarıydı. Pire kısmının bu takımı desteklediğini merkezin ise Panatinaokos’u desteklediğini söyledi. Panatinaokos eski günlerini arıyor derken, benim de Beşiktaşlı olduğumu duyunca aynı sizin gibi diye ekledi.

Atina’yı gezdikten sonra Yunan-Türk arası farkın sadece dinden kaynaklandığını fark edecekseniz. Yemekler, tipler ve davranışları bize çok benzer. İçiniz de rahat olsun. Kimsenin bizlere kin beslediği yok. Herkes işinde gücünde, ekmek parası peşindedir. Hükümetler ve krallar kavga eder, halklar hep barışık kalır.

Tatiliyet Objektifinden Atina Foto Galeri