100 Kuleli Büyülü Kent: Prag

Çok sevdiğim, tekrar tekrar izlediğim Amadeus filminin Prag'ta çekilmiş olması bile gitmeden evvel Prag hakkında iyi hisler beslemem için yeterli bir sebep. Gittikten sonra ise görünenden daha mistik, beklediğimden daha bir ortaçağ kenti çıktı karşıma.

Baltık ve Bavyera ülkelerinin karışımı... Yüksek ve kırmızı çatılar, kapalı havanın renklerini açacak rengarenk evler, yuvarlak kemerli dar sokaklar, sayısız geçitler, pasajlar, gotik dönem kalıntıları, kuleler... Hele hele eski şehirde yürüyerek kaybolmak köprülerden öteki tarafa geçmek. Köprü üstlerinde akan yaşamı izlemek. Sokak sanatçıları, ressamlar... Soğuk ülkelerin içinde böylesine dolu dolu yaşam akan bir kent Noel dönemi hariç kolay kolay bulunmayan bir nimet.

20151110_095727

Prag'ın en turistik meydanında kameralar saat kulesinin her saat başı olan kukla gösterisini kaydediyor.

20151107_084750

20151107_155933Prag pazarı

20151110_100111

Bohemian Bards grubu meydanda canlı müzik yapıyor. Yazının en altında bir video paylaşıyorum. Eğlence garantililer :)

20151110_095542
Saat kulesi önünde poz veren Çinli yeni evliler

Hem şehir içindesiniz hem de şehir dışında

Hele o parklar yok mu! Taş binaların arasında  intizamlı çift çizgi şeklinde ilerleyen ağaç sıraları... Altlarında yer alan dizi dizi banklar... İnanılmaz özgün bir hava katıyor. Dökülen sarı,turuncu, kırmızı yapraklar manzarasına bir de Vlatav Nehri görüntünüz varsa değmeyin keyfe... Nehrin üstünde dinginlikle ilerleyen ördek ve kuğu sürüleri de sonbahar yaprakları gibi ayrı huzur kaynağı. Hem şehir içindesiniz hem de şehir dışında. Bu duyguyu İstanbul gibi bir yerde hissedemediğimizden Prag bir üstgömlek gibi geliyor. Yoğun olarak Türkiyeliler tarafından da ziyaret ediliyor zaten.

20151107_085352

20151110_103500

20151107_130616

20151107_114814

20151107_121720
Bu güzeli sonbahar yapraklarının arasında #fromwhereistand yapmadım demem :)

20151107_120051

20151107_115852

Hani burada gerçekten gitmeden evvel bence tarif almak yerine önce mümkünse mal mal bakmak, gezmek, uzun yürüyüşlere ve Arnavut kaldırımlarına hazırlıklı olmak (topuklu ayakkabı ağlatabilir) sonra da aaa bugün gördüğüm yer meğer Prag kalesiymiş, Karl köprüsüymüş, Vlatav Nehriymiş, Kafka eviymiş, şuymuş buymuş demek daha güzel gibi. Sanki daha önceden keşfedilmemiş de siz keşfediyormuşsunuz hissi verir :). Prag kentini sizin  keşfedeceğinizi düşünerek ben sadece bir iki pratik bilgi paylaşmak istiyorum.

Havaalanından kent merkezi (Staroměstská), Vaclav meydanı aşağısı (Můstek) ulaşımı:

Havaalanı inişinizde (büyük ihtimal terminal 1 olacak) çıkışta sağ tarafta 119 nolu hat otobüsünün yer aldığı durağa doğru yönelin. Burada kredi kartı ile de bilet satınalma işlemi yapabiliyorsunuz.  Bileti alıp otobüse bindikten sonra son durak olan Dejvická 'da inip metroya ücretsiz aktarma yapıyorsunuz. Kırmızı hat genelde Staroměstská ve Můstek gibi en yoğun duraklara hizmet ettiğinden biz genelde bu hattı kullandık.

Tradelnik meselesi
Eski şehir civarında gezinirken mini büfe gibi yerlerde karşılaşacağınız geleneksel tatlıları tradelnik bir iki gün sonra alışkanlık yapabilir aman dikkat. İlk başta çok cazibesi yokmuş gibi gelir, ay bu ne böyle tadı tatsız tuzsuz bişey gibi geli, ama bir iki tane yedikten sonra bir bakarsınız soğuk havada iyi gitmektedir, sevmeye başlarsınız. Her yerin tradelnik yapım şekli birbirinden farklı. Sadeli ve Nutella'lı en yaygın olarak satılanlarından. Benim en hoşuma giden Tradelnik Karl köprüsünün Prag kalesi ayağı altında bulunan Tradelnikçi oldu. Hem de oturarak Karl köprüsündeki hareketliliği izleme şansınız oluyor.

ATM ve Para Bozdurma mevzuları
Bu konu gitmeden evvel ekşisözlükte "Prag" başlığında bol bol okuduğum yahu amma da abartmışlar dediğim bir mevzuydu. Çaktırmadan bizim de başımıza gelince insan elinde olmadan sinirleniyormuş sahiden. Havaalanından bir kısım naktimiz olmadan yola çıkmayalım dedik ve yaşasın atm bulduk deyip atm'den nakit çektik. Meğer atm bir döviz bürosunun atmsiymiş ve haftasonu olduğundan bizden ekstra komisyon almış.  Bu ekstra komisyon Para bozdurma konusunda önerimiz şehir merkezinden adı sanı belli bir bankadan haftaiçi para çekmeniz olacak. En az kazıklanacağınız yöntem bu olur. Adım başı döviz büroları ise Nepalde elinde kerpeten tutan, arkasına da kocaman diş resmi asan, kapısı bile olmayan dişçilere benzediğinden hiç mi hiç güven vermiyorlardı. Yanalarına bile yaklaşmadık.

Cam tasarımı ve Pazarlık mevzuları
Buradaki cam tasarımlarına hayran olmamak elde değil. Aynı paralellikte ürünler ve tasarımlar var tabii ama birbirinden çok özgün şeyler de var cam tasarım dükkanlarında. Yahut başka bir deyişle benim Türkiye'de gördüğüm cam ustaları hep üfleme cam ustalığı çalıştıklarından farklı cam işçiliği görmek çok hoşuma gitti. Hele hele cam kedi heykelleri bir harika. Bu kent Arap pazarlığından nasibini almış gibi. Fiyatını sorduğunuzda bile indirim yapabilirm gibi yaklaşımla karşılaşıyorsunuz. Ama çoğu oldukça dürüst satıcı. Sattıkları ürünlerin iyisini ve kötüsünü söylemekten geri kalmıyorlar. Güveninizi kazanıp size satıyorlar kısaca :) Zaten alışık olduğumuz pazarlığı burada da yapabiliriz.

KuklalarCamdan sonra tahta işçiliklerinin de inanılmaz olduğunu kabul etmekte fayda var. Her türlü ince detay düşünülüyor kukla yapımında. Eski şehirde mutlaka denk geleceğiniz bir kukla dükkanının içine girip her bir kuklayı tek tek incelemek isteyeceğinizin garantisini veririm.

20151106_173739

20151106_173700

https://www.youtube.com/watch?v=I8uhAHjZp0M

Gülfer Duran

Yazar Hakkında

Gülfer Duran

Merhaba ben Gülfer Duran. Farklı yaşamları, tarzları ve kültürleri seviyorum. Dünyamızı farklılıkların renklendirdiğini düşünüyorum.