3 Günlük Örnek Batum Gezi Programı

Batum her mevsim çok güzel. Üstelik gitmek de çok kolay. Pasaport yok, vize yok. Kap nüfus kağıdını, harç pulu bile alma atla git. Ama şöyle hazır bir Batum Gezi Programı olsa elimizde. Biz de o programa uygun bişeycikleri atlamadan az zamanda çok yer görsek, pratik bilgiler, alışveriş önerileri ve gezilecek yerler konusunda önceden plan yapsak fena mı olur? Haydi buyrun bakalım: 3 Günlük Örnek Batum Gezisi. (Paşa gönüllere göre uzatıp kısaltmak, yer değiştirip ekleme çıkarma yapmak serbest tabi ki de!)

1. Gün

İlk gün turunuza Batum Bulvarı'ndan  başlayabilirsiniz. Mesafeler çok uzun değil. İsterseniz yol üstündeki bisikletlerden birini kiralayın. Alexander GardensPiazza MeydanıTiyatro Meydanı rotanızın üzerinde olsun. Hepsi birbirine son derece yakın yerler ama defalarca fotoğraf için mola vereceksiniz. Tiyatro Meydanı'nda Altın Poseidon heykelini gördükten sonra Avrupa Meydanı'nda biraz mola verin. Etraftaki harika yapıları ve Altın Postu elleriyle sevgilisine teslim edem Medea'nın dibinde soluklanın. Astronomik Saat ve Eski Banka Binasının harika vitraylarına doyamayacaksınız. Eğer hala yorulmadıysanız sahile doğru gidip Batum Limanı'na yönlenin. Burada Bizim İzmir saat kulesine çok benzer Chacha Tower ve Alphabet Tower (Alfabe Kulesi) mutlaka görülecek yerler arasında. Özellikle akşamları size bayılacağınız bir gösteri sunacak Ali ve Nino heykeli ve Ferris Whell yani Işıklı dönme dolap ta hemen oracıkta. Akşam yemeği için pek çok yerde bulacağınız Haçapuri pidesi mutlaka denenmeli. Hinkal (Mantı) ve Mutlaka Armutlu Gazoz denemelisiniz. (Yerel içkileri Chacha ve Meşhur Gürcü Şarapları da tercihe bağlı denenebilir tabi.

Bir takım Haçapuriler


Batum'un şahane meydanları, binaları, havuzları...

2. Gün

Günü iyi değerlendirmek için akşamdan otel lobisinden veya bir turizm acentesinden bir araç ayarlamanızı öneririm size. Çünkü ta Batum'a kadar gelmişken bir iki saat uzaklıktaki Sarpi dağlarına doğru uzanıp şahane şelaleler kaleler, köprüler ve nehirleri görmeden olmaz. Rota sırasıyla şöyle olmalı:

Rustavi Caddesi üzerinden geçerek robot yüzü şeklindeki yapıyı  ve ters yapılmış bir evi andıran White House'u fotoğraflayın. Ardından Gonio Kalesi'ne mutlaka uğranmalı. Çoruh Nehri kıyısından devam edilip Keda bölgesinde yer alan Mankhuntseti Köprüsü'nde durmadan, üzerinde bir hatıra pozu vermeden asla olmaz. Hemen ileride çağıl çağıl gürleyen Makhuntseti Şelalesi belki de gezinin en unutulmaz anısını bırakacak size. Atlamayın sakın! Ardından 10 dk daha gittiğinizde Adjara Wine House çıkacak karşınıza. Şarabı sevin ya da sevmeyin, müthiş üzüm bağları, şarap yapım atölyesi ve enfes yemeklerine bayılacaksınız. Batum'da yeme-içme konusunda en başarılı yerlerden birisi kesinlikle. Akşam Karadeniz'e karşı romantik ışıklar altında güneşi batırabilir şu meşhur elinde kalp tutan modern heykellerin önünde hatıra fotoları çekebilirsiniz. Geceyi ister otelinizde isterseniz büyük otellerin hepsinde bulunan Batum Casinolardan birinde sonlandırmalısınız. Eh oynamasanız bile bir kumarhane deneyimi yaşamadan olmaz Batum'da değil mi ama?


Aşık olduğum şelale bu...

Batum

3. Gün

Son günü biraz Batum'da alışveriş yaparak değerlendirelim Ama önce mutlaka görülmesi gereken bir yer var: Batum Botanik Parkı. Batum şehir merkezine 7 km uzaktaki bu park dünyanın en büyük 2. Botanik Parkı. 5 binden fazla bitki türünün bulunduğu bu parka ister taksiyle ister otobüsle gelebilirsiniz. Batum'da taksi ücretlerinin çok ucuz olduğunu mutlaka hatırlatayım bu arada. Ancak yine de otelden çıkmadan resepsiyondan çıkmadan güzergah-fiyat konusunda bilgi alın. Baştan fiyatta anlaşmadan binmeyin. Batum Botanik Bahçesi'nde en az 3-4 saatlik hızlı bir turdan sonra Batum yerel pazarı mutlaka görülmesi ve alışveriş yapılması gereken yerler arasında. İster hediyelik, ister hatıralık peynirler, kaşarlar, turşular ve yerel lezzetler için tam yerindesiniz. Acıkırsanız mutlaka uğranması gereken adres Batum Fish Market. Muhteşem taze, ucuz ve çeşitli. Hemen oracıkta balığınızı seçin, yan bahçede teyzelere temizletin enfes salata eşliğinde götürün. Batum'un en leziz öğününü burada sonlandırmış olacaksınız. Bu harika şehre veda etmek için en güzel yer Argo Teleferik Hattı: (Argo Cable Car) olacaktır. Gidiş dönüş yalnız 5 Lari. Ama Batum'a yüksek bir tepeden veda etmenin keyfine paha biçilemez.

Batum'da Rengarenk baharatlar

Gürcistan'ın bu güzel şehrine 3 gün yetmez. Ama kısıtlı zamanınız varsa Batum'da gezilecek yerler, yeme içme, alışveriş ve pratik bilgiler ancak bu kadar sıkıştırılabilir.

Batum hakkında daha fazla fotoğraf için: Resimli Roman-Batum Macerası

Batum Gürcistan (Ne Arıyorsan O, Nasıl Bakıyorsan Öyle)

www.kutubaligi.com

Pınar Bulut

Yazar Hakkında

Pınar Bulut

Gezmeye bahane arayan, sebep yoksa icat çıkartan, yol olmazsa gökyüzüne merdiven dayayan, sineğin yağını hesaplayıp sırf gezme olsun diye öküz altında buzağı arayanların sayfası.