Google+

700 YILLIK BİR OSMANLI KÖYÜ: CUMALIKIZIK

847118 Haz 2015Gezi Notu
Tuğba CEBECİ BENLİTuğba CEBECİ BENLİGezgin18 Haz 201584710 Yorum

Yine sabahın erken saatlerinde yollardayız. Bu kez Bursa için saat 4’te düştük yollara. Planlar günler öncesinden yapıldı, her noktanın kilometresi hesaplandı. Her gezi öncesi içimde beliren o heyecanla bindik arabamıza. İlk durağımız 700 yıllık bir Osmanlı Köyü: Cumalıkızık

Cumalıkızık

Adından da anlaşıldığı üzere Cumalıkızık bir Kızık köyü, adındaki Cumalı kısmı içinse 2 çeşit rivayetten bahsediliyor. Birincisi o dönemde Kızık köylerindeki halkın cuma namazı kılma yeri olarak burasını kullanması, ikincisi ise kuruluş gününün Cuma olması sebebiyle bu ismin verildiği yönünde.

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

Cumalıkızık-1

Köyün girişinde araçlar otoparka yönlendiriliyor, buradan köy meydanına çıkıyoruz. Köy meydanında köylülerin yapıp satışa sunduğu ürünlerin sergilendiği tezgahlar kurulmuş. Alınabilecek ufak tefek hediyelik eşyalar var.

Cumalıkızık-2

Şansımıza bugün yağışlı Bursa ama yağmur ziyaretçileri engelleyememiş hayli kalabalık. Bu kalabalıktan ayrılıp köyün yukarısına doğru çıkıyoruz. İşte buralarda çıt çıkmıyor, sessiz sakin, sadece yağmur damlalarının sesini işitiyoruz.Yan yana sıralanmış evler genelde 2 ve 3 katlı, malzeme olarak taş ve kerpiç kullanılmış. Ne kadar hoş bu tarihi dokuda kaybolmak!

Cumalıkızık-3

Renk renk evler ve taş döşenmiş dar sokaklar… İşte UNESCO tarafından Dünya Mirası listesine alınan Cumalıkızık’ın, klasikleşmiş görüntüsü bu.

Cumalıkızık-4

Cumalıkızık-5

Cumalıkızık’a günübirlik uğradık biz, ancak konaklamak isteyenler için köyün içerisinde pansiyonlar var ayrıca yemek yiyebilecek kafeler de mevcut. Sıcak, doğal bir yer burası ama gelip birkaç gün kalmak sıkıcı olabilir. Çünkü köy küçük, burada kalmak yerine Bursa’da kalıp Bursa çevresini günübirlik dolaşmak yerinde olabilir tabi vaktiniz bolsa Cumalıkızık için de bol bol zaman ayırabilirsiniz ama benim bol vaktim olsaydı da bu hakkı Bursa’da gönlümü çalan zeytin güzeli Trilye’de kullanırdım. Tercih sizin.

Trilye ve Gölyazı notlarında görüşmek üzere…

Cumalıkızık şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Ayasofya Giriş Bileti ve Kısa Hoşgeldin Yürüyüşü (25 €), İstanbul: Giriş Biletlerini İçeren Topkapı Sarayı ve Harem Turu (39 €), İstanbul'dan Dönüş Uçuş Efes Gün Turu (150 €), İstanbul'da Tam Gün Türk Hamamı Deneyimi (46 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.
-
Yorum göndermek için Giriş Yapın veya Üye Olun

Yorumlar(0)

Yorumlar