Ağaçlarla Çevrelenmiş Güzel Köy: Adatepe

Facebook’ta son zamanlarda “sizin renginiz/auranızın rengi/karakteriniz hangisi” tarzı anketler oluyor ya onları eğlenceli buluyorum, çoğu zaman nasılsa bir şekilde kendinize en yakını çıkıyor. Nasıl bir gezginsiniz sorusu da hep sorulur ya da tatilinizi bir şezlongda mı geçirmek istersiniz veya macera dolu bir nehirde rafting yaparak mı diye?? Ben galiba tatildeki moduma göre; yeri geldiğinde tüple dalarak su altında, müze içlerinde ya da müzeleri tamamiyle reddederek sadece açık havada geçirebiliyorum. Bu sene çocuklar ile babaanne ve dedeyi ziyaret etmek için Edremit’in Küçükkuyu ilçesine gittik. Ama mod bu işte, canım hiç mi hiç denize girmek istemedi. Eeee ne yaparsın etrafta nereler var diye araştırırsın tabii…

Küçükkuyu’ya sadece 3,5 km uzaklıkta servi, çam ve zeytin ağaçları ile çevrelenmiş ve kartposttallardan fırlamış gibi duran Adatepe Köyü’nü böyle keşfettik. Deniz seviyesinden 280 metre yükseklikteki köye vardığınızda Kaz Dağları’nın oksijen dolu havası ciğerlerinize doluyor. Köy birbirinden başarılı Adatepe otelleriyle, doğasıyla, Zeus Altarı'yla gerçekten beğenimizi kazanıyor. 

Tek kelime ile bayıldım diyebilir miyim? Adatepe Köyü minicik bir köy, öyle ki bir sokağından girip neredeyse diğerinden çıktığınızda tüm köyü keşfetmiş oluyorsunuz. Köye ilk girdiğinizde devasa servi ağaçlarının altındaki kır kahvesi çıkıyor karşınıza. Köy yerlileri ile sohbet edebilmek için mükemmel.

Adatepe Köyü; 1989 yılında sit alanı ilan edilip evler aslına göre restore edilmeye başlanmış, bölgede tek korunan köy namını da sadece Adatepe elinde bulunduruyormuş. Köyün tarihi, antik döneme kadar uzanıyor. Öyle ki Romalılar döneminden kaldığı düşünülen buluntular bile var. Bir diğer özelliği de kurulduğu andan itibaren yaşam hep devam ettiği ve yeni yapılan yapılarda hep eski taşlar kullanılmaya devam ettiği için köydeki en eski binanın an az 250 yıllık olduğu söyleniyor. Zaten taşlar da köyün etrafındaki taş ocaklarından elde edilip geleneksel taş işçiliğini devam ettiren ustalar tarafından işlenmekteymiş.

Hilmi Yavuz; ‘Geceleri, gökyüzü müstesna ve ihtişamlı bir görüntüyle laciverdi bir bahçe aydınlığıyla beliriyor. Çocukluğumdan bu yana ilk defa Samanyolunu Adatepe gecelerinde gördüm yeniden, Samanyolunu, Çolpan ve öteki yıldızları’ diye yazmış.

Adatepe Köyü’nün nüfusunun çoğunluğunu oluşturan Rumlar maalesef mübadele sırasında köyden ayrılmışlar. Bugün köy nüfusunun tamamını Türkler oluşturuyor. Köyün sokaklarında yürürken karşımıza Hüseyin Meral zeytinyağlarının yapıldığı küçük bir tesis çıkıyor. Hüseyin Bey’in eşi Asuman Hanım orada aynı zamanda küçük bir kafe de açmış; hem yağ üretimiyle hem de kafe ile ilgileniyor. Bitki çayımızı içerken bize zeytinyağı üretimi ile ilgili değerli bir sürü bilgi aktarıyor. Bu arada zeytinden çıkan ilk yağa “zeytin sütü” denildiğini öğreniyorum. Adatepe zeytinyağları ile ünlü, kendi adını taşıyan zeytinyağı markası ve sabunları da var. Eski taş evlerden bazıları pansiyon haline de getirilmiş; eğer 1-2 geceliğine Kaz Dağları’nın (İda Dağları’nın) temiz havasını alayım derseniz, Adatepe Köyü’nü tavsiye ederim.

Bu arada sadece bu köye ait bir efsaneye de değinmeden geçmeyeyim : ) Refika adındaki güzeller güzeli Rum kızıyla ilgili olan, öyle ki bugün Adatepe Zeytinyağları bile onun resmini kullanıyor. Refika aslında Rum kızının takma adıymış ama öylesine canayakın, öylesine tatlı bir kızmış ki herkes onu çok severmiş. Çok güzel şarkı söyleyip, dans edermiş. Zeytin hasadında insanlar onun şarkılarıyla tarlalarda çalışırlarmış. Fakat Dünya Savaşı sırasında köyün Rum ve Türk nüfusunun arası bozulmuş. Refika her ne kadar her iki taraf tarafından sevilmeye devam ettiyse de sonunda oda mübadeleden etkilenip Yunanistan’a göç etmek zorunda kalmış. O gittikten sonra bile adına bir sürü türkü yazılmış, öyle ki bu gelenek hala köyde devam ediyormuş.

Yazı ve fotoğraflar: Banu DemirBanuyollarda.wordpress.com     
Banuyollarda.twitter.comInstagram: Banuyollarda

BANU DEMİR

Yazar Hakkında

BANU DEMİR

İstanbul Üniversitesi Radyo-TV bölümü ve Marmara Üniversitesi Contemporary Business Management’tan (gece bölümü) mezun olduktan sonra İngiltere Nescot College’da okudum.