Google+

AKDAMAR ADASI EFSANESİ

717227 Haz 2014Gezi Notu
Gökhan AkkızGökhan AkkızGezgin27 Haz 201471710 Yorum

Adanın adının nereden geldiğine dair yaygın halk hikâyesine göre, zamanında bu adada yaşayan Ermeni baş keşişin güzelliği dillere destan Tamar adında bir kızı vardır. Adanın çevresindeki köylerde çobanlık yapan bir genç, bu kıza âşık olur. Bu genç Tamar ile buluşmak için her gece adaya yüzer. Tamar ise gece karanlığında ona yerini belli etmek için, onu bir fenerle bekler.

Bundan haberdar olan kızın babası, fırtınalı bir gecede elinde fenerle adanın kıyısına iner ve sürekli yer değiştirerek gencin boşuna yüzüp, gücünü yitirmesine neden olur. Yüzmekten gücünü yitirip, yorulan genç çoban boğulur ve boğulmadan önce son nefesiyle “Ah Tamar!” diye haykırır. Bunu duyan kız da hemen ardından kendini gölün sularına bırakır o günden sonra ada “Ah Tamar!” ismi ile anlatılır. Bu hikâye, Ermeni şair Hovhannes Tumanyan anlatımıyla efsaneleşmiştir.

Bu efsanenin tarihi gerçeklerle alakasının zayıf olduğu şüphesizdir. 9. yüzyıldan itibaren kaydedilmiş olan Ağtamar adının Arapça ĞMR kökünden “kabartı, tümsek” anlamına gelen bir türev olması daha kuvvetli bir olasılık olarak değerlendirilebilir. Adın Türkçeleştirilmiş biçimi olarak Akdamar kullanılmaktadır.

Bu öykü o günlerden günümüze hep anlatıladurmaktadır. Önce adanın adı AHTAMARA iken zamanla dil evrelerinden dolayı günümüze AKDAMAR olarak gelmiş ve halen ada bu adla zikredilmektedir.

Van
Adaya ulaşım sadece tekneler ile mümkün

Van şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Royal Berk Hotel, Hotel Dosco, Haldi Hotel. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Gokdem Royal Hotel, Grand Hotel Van gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Van Backpackers Hostel, Hotel Side, Onecity Apart Hotel tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Van aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Van-1

Adaya adım attığımızda Akdamar Adası’ndaki Surp Haç Kilisesi’ni görüyoruz.

Van-2
Akdamar Kilisesi yani Surp Haç Kilisesi

Van-3
Surp Haç Kilisesi içerisindeki taht

Van-4
Burası adanın bir köşesinden çektiğim Van Gölü manzarası

Van-5
Bizi adaya getiren tekne : )

Van-6
Adada bulunan Ermeni mezarlığındaki mezar taşlarından biri

Her yıl Akdamar Adası’nda ayin düzenlenmektedir. Eylül ayına denk getiriyorlar genelde. Adaya gidilebilecek en güzel zaman İlkbahar aylarıdır. Yalnız Van’da ilkbahar biraz geç geliyor, siz Mayıs-Haziran arasında ziyaret edebilirsiniz. Adada tavşanlar ve badem ağaçları da ilginizi çekecektir : )

-
Yorum göndermek için Giriş Yapın veya Üye Olun

Yorumlar(0)

Yorumlar