Google+

AKDENİZ'İN KUŞ CENNETİ: KARATAŞ GÖLÜ

346224 Şub 2016Gezi Notu
Murat AkMurat AkBronz Yazar24 Şub 201634620 Yorum

Her an poz vermeye nazır bir gelin misali zarifliği ve güzelliği ile göz dolduran Karataş Gölü, göller bölgesinin en güzel göllerinden bir tanesi. Adını pek duyuramamış olsa da göle çok nezih renkler kazandıran sazlıklarıyla, tatlı su içeriği ve doğal endemik rezervuarları sayesinde barındırdığı yüzlerce balık çeşidiyle, her yıl gölde misafir ettiği çok farklı kuş türleriyle Akdeniz'in kuş cenneti olmaya aday. Uyuyan bir güzel, Karataş Gölü'ne hoş geldiniz.

Burdur

TAMAMEN NATUREL BİR ORTAM, ORGANİK BİR GÖL
Karataş Gölü, doğal rezervuar bir göl. Kağılcık dağlarından kopup gelen Bozçay tarafından beslenmekte. Özellikle kirlenmemiş ve tahrip edilmemiş doğal yapısıyla dikkat çekiyor. Göller bölgesinde barındırdığı zengin kuş ve balık çeşitliliğiyle en canlı göllerden bir tanesi. Gölde özellikle Boz Sakarca Kazı, Kaz, Fiyu, Gri Balıkçıl, Büyük ve Küçük Ak Balıkçıl, Elmabaş Patka, Çamurcun, Boz Ördek, Çamurçulluğu gibi kuş türleri barınıyor.

Birçok farklı balık çeşidinin bulunduğu gölde özellikle yayın ve sazan bol miktarda bulunmakta. Son yıllarda yoğunlaşan tanıtım faaliyetleri, kuş gözlem evi ve kulesi, seyir terasları, doğa eğitim merkezi çalışmalarına başlanılması, gölün yaban hayatı geliştirme sahası içerisine alınmasıyla göl adını daha fazla duyurmaya başlamış.

Burdur-1

Burdur şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Atam Hotel, Ozeren 1 Hotel, Hotel Ozeren 2. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Alya Hotel, Grand Ozeren Hotel & Spa gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Altin Hotel tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Burdur aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

DÖRT MEVSİM KUŞLARIN UĞRAK YERİ
Burası tatlı bir su gölü. Gölün geniş bir kesimini kapsayan sazlıklar ve göle özgü endemik yapı birçok besin açısından zengin bir ortam oluşturmuş. Göl bu özellikleriyle su kuşları için önemli bir barınma ve üreme alanı.

FOTOĞRAF TUTKUNLARI İÇİN HARİKA POZLAR VERMEYE HAZIR
Karataş Gölü, yılın her mevsimi bambaşka bir güzelliğe bürünüyor. Göle isterseniz kışın isterseniz bahar aylarında gelin birbirinden güzel manzaraları yakalayabilirsiniz. Kiralayacağınız sandal ile gölde konaklayan farklı türdeki kuşları, su yüzeyinde özgürce dolaşan balıkları, Karataş Tepesi'nin göl ile birlikte oluşturduğu armoniyi kuş cıvıltıları eşliğinde seyreylediğinizde gölün bu zamana kadar keşfedilmeyi bekleyen saklı bir cennet olduğunu düşünmeniz son derece normal.

Burdur-2

BURDUR İLİ KARAMANLI SINIRLARI İÇERİSİNDE
Karataş Gölü, göller bölgesinde Burdur ili Karamanlı sınırları içerisinde Tefenni Ovası'nda bulunuyor. Burdur il merkezine 46 Karamanlı ilçe merkezine ise 16 kilometre uzaklıkta. Ulaşımı son derece kolay. Ankara-Afyon-Burdur karayolunu izleyerek Gölhisar Fethiye istikametine girdikten sonra Karamanlı ilçesine varmadan tabelalardan Karataş Gölü'ne rahatlıkla ulaşabilirsiniz. İzmir-Aydın-Denizli hattından ise Serinhisar-Yeşilova-Karamanlı hattını takip ederek göle ulaşmak mümkün.

TANIŞMAKTA DAHA FAZLA GEÇ KALMAYIN
Birbirinden güzel göllerin mesken tuttuğu göller bölgesinde misafirlerini sakladığı birbirinden güzel enstantaneleriyle bekleyen Karataş Gölü ile tanışmakta daha fazla geç kalmak istemiyorsanız, özgürlüğünüzü alın ve Karataş Gölü'ne yelken açın, hep seyahatte kalın.

https://www.facebook.com/MURAT-AK-SEYAHAT-YAZARI

-
Yorum göndermek için Giriş Yapın veya Üye Olun

Yorumlar(0)

Yorumlar