Akdeniz'in Mavi Boncuğu Burdur'da: Salda Gölü

Sevgili dostlar, can gezikolikler bu seyahatimizde sizlerle Teke yöresinin başkenti Burdur ili Yeşilova ilçesi sınırları içerisinde bulunan Göller Bölgesinin nazar boncuğu, ülkemizin en derin ve en temiz göllerinden birisi olan Salda Gölü'ne gidiyoruz.

TÜRKİYE’NİN EN DERİN DÜNYANIN İSE EN DERİN 3. GÖLÜCan gezikolikler, Salda Gölü'nü görmemiz için birçok neden var. Birçok yönden kendine has özellikler taşıyan ve karstik bir göl yapısına sahip Salda Gölü'nün; 185 metreye kadar varan derinliği ile ülkemizin en derin, dünyanın ise en derin 3. gölü olduğu bildiriliyor.

HARİKULADE GÜZELLİK ŞÜKÜR Kİ 1. DERECE SİT ALANI
Sevgili dostlar, bu kadar nadide bir güzelliğin ve eşsiz bir manzaranın doğal sit alanı olmaması düşünülemezdi zaten. Salda Gölü I. Derece Doğal Sit Alanı olarak ilan edilmiş. Böylelikle gölde şükürler olsun ki yapılaşma yasaklanmış.

MARS GEZEGENİNİN ÖZELLİKLERİNİ TAŞIYOR
Salda Gölü'nü çok ilginç kılan özelliklerden bir tanesi de sevgili dostlar, uzay araştırmalarında dünyamıza benzerliği ile sürekli bilimsel araştırmalara konu olan Mars gezegeni ile benzerliği. Gölün toprak ve jeolojik yer tabakalarının Mars gezegeni ile yakın özellikler taşıdığı belirtiliyor. O yüzden sevgili dostlar, belki bir gün uzay teknolojisi daha da gelişir de belki bizler belki torunlarımız birgün Mars'a gideriz diye kendinizi hiç yormayın. İşin kolayı var. Hazırlayın bavullarınızı, fotoğraf makinenizi, kameranızı, plaj takımlarınızı geliverin Salda Gölü'ne. Torunlarınızdan önce Marsın toprağını, kumunu, suyunu Salda Gölü'nde görün can gezikolikler. Benden söylemesi.

GÖL SUYUNUN ÇAMURLARI ŞİFA KAYNAĞI
Harika bir manzaraya büyülü bir güzelliğe sahip Salda Gölü aynı zamanda şifa dağıtıyor sevgili seyahat düşkünleri. Gölün toprak yapısında bulunan şifalı mineraller sayesinde, göl suyunun özellikle  bir takım cilt hastalıklarına çok faydalı olduğu bildiriliyor. Bu nedenle göle giren misafirler aynı zamanda gölün minareler yönünden çok zengin kumunu vücutlarına yüzlerine sürerek bu şifa kaynağından bol bol yararlanıyorlar. Can gezikolikler, Salda Gölü'ne geldiğiniz zaman sadece bu doyumsuz manzaranın tadını çıkarmakla kalmayın. Aynı zamanda gölün şifa dağıtan minarelerinden istifade edebilmek için şortlarınızı, plaj takımlarınızı mutlaka yanınızda bulundurun ki gölden şifa bularak ayrılın.

ÜLKEMİZİN MASMAVİ GÖL MANZARALI TEK KAYAK MERKEZİ SALDA KAYAK MERKEZİ
Çok sevgili seyahat düşkünleri, Tınaztepe adıyla da bilinen Salda Kayak Merkezi, ülkemizin en yeni ve en gözde kayak merkezlerinden biri olmaya namzet bir kış sporları merkezi. Sevgili dostlar, 2012 yılında ülkemizi kış sporları turizmine kazandırılan Salda Kayak Merkezi; en uzunu 1.600 metre, en kısası 950 metre olan toplam 5 pistten oluşuyor.

Tesiste, pisti kayak yapmaya uygun hale getirecek bir adet snow truck (kar ezme makinesi) de bulunmakta. Salda Kayak Merkezi'nde genellikle Aralık ayından itibaren Nisan ayı sonlarına kadar pist karla kaplı oluyor ve pistte 50-100 cm civarında kar görülebiliyor.

Kayak merkezinin ilginç özelliklerinden birisi de 30 cm’de bile kayak yapmanın mümkün olması. Her yıl gerçekleştirilen yeni yatırımlarla daha da gelişen Salda Kayak Merkezi, ülkemizin göl manzaralı tek kayak merkezi olma özelliğine sahip. Hele bir de bu göl, Salda Gölü gibi büyüleyici bir güzelliğe sahip olan bir göl olunca kışın kayak yapmanın hazzını yaşarken aynı zamanda masmavi bir gerdanlık gibi karşınızda duran gölün doyumsuz keyfini de yaşayabilirsiniz can gezikolikler.

CAN GEZİ KOLİKLER SALDA GÖLÜNDE BUNLARI YAPMADAN SAKIN GERİ DÖNMEYİN
Sevgili dostlar, can gezikolikler, Türkiye’nin en derin ve en berrak gölü olan Salda Gölü gezinizde gölün rüyamsı güzellikteki mavi renginin bütün tonlarını keşfetmeden, gölün hemen yanındaki tesislerden limonda bekletilerek özel dağ kekiği ve sarımsak sosu ile lezzetlendirilen alabalık ızgaraların tadına bakmadan, birbirinden zengin çeşitli baharatlarla hazırlanan yöresel lezzet çoban kavurmaya maydanoz kökü ve defne yapraklarının sebze baharat çeşitleriyle yapılmış sosu ekleyerek eşsiz lezzetini test etmeden, Sultan Pınarı Tesisleri’nde gölü çevreleyen dağlardaki yaylalardan gelen buz gibi suyunu içmeden, yemyeşil insanın ruhunu dinlendiren meşe ormanlarıyla iç içe Salda Kayak Merkezi’nden Salda Gölü’nün harikulade güzelliğini tahayyül etmeden, göldeki kamp merkezlerinde kamp kurup bu eşsiz gölün tadını doyasıya çıkarmadan, Belediye Dinlenme Tesisleri’nde deve turu yapmadan, ayakları yakmayan şifalı berrak kumsalında yürümeden sakın geri dönmeyin!

SALDA GÖLÜ'NER NASIL GİDİLİRBu harikulade güzelliğe nasıl mı ulaşacağız can gezikolikler? Sorunuzun cevabı hemen burada! Ülkemizin en güzel göllerinden birisi olan Salda Gölü'müz Burdur İli, Yeşilova İlçesi sınırları içerisinde olup Yeşilova ilçe merkezine 5 km, Burdur il merkezine 56 km, Denizli il merkezine 96 km, Antalya il merkezine ise 159 km uzaklıkta bulunmakta. Münferit kendi araçlarıyla bu doğal güzellik abidesine seyahat etmek isteyenler Burdur-Yeşilova güzergahından devam ederek bu rüyamsı güzelliğe ulaşabilirler.

Antalya’dan gelecek olan konukların ise Korkuteli ve Karamanlı yolunu takip ederek bu güzelliğe ulaşmaları daha kolay olmakta sevgili dostlar. Otobüs gibi toplu taşıma araçlarıyla seyahat edecek konuklar için de Burdur ve Antalya il merkezlerinden Yeşilova ilçe merkezine ve büyüleyici güzellik Salda Gölü'ne düzenli seferler yapılmakta can gezikolikler.

Özgürlüğünüzü alın ve sizi bekleyen diyarlara yelken açın, hep seyahatte kalın, sevgiyle kalın.