Çeşme, çok sık geldiğim bir yer olmakla beraber, Alaçatı'ya epeydir gelmemiştim. Çok güzel evlerle ve sokaklarla dolu şirin bir Ege kasabası Alaçatı. Alaçatı Belediyesi süper bir kural koymuş, çirkin görünümlü plastik sandalye, şemsiye kullanımını yasaklamış. Dış cephe konusunda oldukça katı kurallar koymuşlar. Tarihi sokakların olduğu yerlere araba girişini yasaklamışlar, sonuç olarak da çok iyi bir seyahat destinasyonu olmuş.

Alaçatı'nın en büyük özelliklerinden biri önemli bir sörf mekânı olması. Her yıl pek çok sörfçü buraya gelir. Sörf yapmayı öğrenmek isteyen pek çok kişiye ders veren yerler de mevcuttur.

Ayrıca burada her yıl "Alaçatı Ot Festivali" yapılır. Bildiğiniz çayır mera otları için bir festival. Ege bölgesinde sazlık/otluk/ormanlık alanlarda her daim çeşit çeşit bitkiler yetişir, bu bitkilerin de birçoğu yenilebilir. Bir yarışma yapılır, herkes belli süre dolaşır yeşillik alanda. En çok farklı "yenilebilir ot" getiren, yarışmayı kazanır. Kaldığımız oteldekilerin söylediğine göre bu yılki birinci, 200'e yakın değişik "yenilebilir ot" bulmuş.

Alaçatı'da Sakin Ev Otel'de (oteller.gezimanya.com/Hotel/Sakin_Ev_Hotel.htm) kaldık. Çok muazzam odaları ve otantik bir iç tasarımı var. Sahibi eski ve harabe halinde aldığı oteli; bazı odalarında şöminesine varana kadar retro bir şekilde dizayn etmiş.

Tüm eşyalar eski ahşap. 50 yıllık ahşap yatak bile var. Tabi 50 yıllık yatak deyince korkmayın, yatak inanılmaz rahat. Abartmıyorum, yataklar cidden özel yatak. Masaj yatağı türevinde yataklarda vücudunuz inanılmaz rahat ediyor.

Ayrıca Alaçatı/Çeşme civarına gelecek olursanız, Ilıca'ya da uğrayabilirsiniz. Merkezindeki sahiline arabayla 1-2 dakika, yürüyerek 10-15 dakikalık yürüme mesafesinde. Burada denizin içinden termal sular çıkıyor. Ücretsiz olarak bu termal suların içinde yüzebilirsiniz, açık alan.

Çeşme'ye veya Alaçatı'ya kendi aracınızla ulaşım için ücretli Çeşme otobanını veya ücretsiz yan yolları deneyebilirsiniz. 

Birazdan Alaçatı'dan, Şirince'ye doğru yola devam edeceğiz.

Özgür Çağdaş

Yazar Hakkında

Özgür Çağdaş

- Boğaziçi Psikoloji Mezunu- Altın Portakal Film Festivaline 2007, Berlin Film Festivaline 2008 yılında davet edildi.- Pek çok TV projesinde çalıştı.