Google+

Arama formu

ALAÇATI OT FESTİVALİ

Bu yazı Gezimanya üyesi bolvoyage tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Alaçatı Ot Festivali’ni uzun yıllardır duyuyordum, ilk defa bu yıl gidebildim. Yoğun iş temposu sebebiyle 9 Nisan’da günübirlik gitme fırsatım oldu. Sabah çok erken İzmir’e uçtum, akşam saatlerinde de geri döndüm. Yorucu olsa da genel olarak gittiğime değdi diyebilirim.

Alaçatı

Festival alanı genel olarak çok büyük değildi. Yel değirmeninin önündeki caddeye onlarca stant kurulmuştu, ağırlıklı olarak değişik otlar ile yapılan yemekler satılıyordu. Otlu gözleme, börek, mücver benzeri birçok değişik lezzeti tatma şansım oldu, hepsi de gerçekten çok lezzetliydi.

Alaçatı-1

Alaçatı-2

Alaçatı şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en çok tavsiye edilenleri Alura Boutique Hotel Çeşme, Alaçatı Cadde 75 Luxury, Göbene Otel Alaçatı. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Galya Butik Otel, Kekik Otel Alaçatı, Beyaz Ev Hotel. gibi otelleri tercih edebilir ya da en yüksek indirime sahip olanları merak ediyorsanız Alaçatı Bellezza Hotel, Alaçatı Wood Town, Seya Beach Hotel tesislerini incelebilirsiniz.

Alaçatı otellerini Tatilsepeti.com üzerinden incelemek için tıklayın.
Alaçatı otellerini Jolly Tur üzerinden incelemek için tıklayın.

Festival alanında çeşitli otların satıldığı tezgahlar da vardı. Radika ve şevket-i bostan festivalin en gözde otlarından olsa da enginar ve cibes otu da oldukça boldu :) Aklım ayrıca limonata tezgahlarında kaldı, içmeye fırsatım olmadan döndüm maalesef.

Alaçatı-3

Alaçatı-4

Festival alanından çıkıp Alaçatı sokaklarına karıştık ve dar sokakların tadını çıkardık. Epey aşağılara indiğimizde de kocaman bir pazar kurulduğunu gördük. Orası bence festival alanından daha zengindi. Taze meyve sebze satılan onlarca tezgah vardı, kısıtlı yerimiz olduğu için çok fazla şey alamasak da gözümüz doydu en azından.

Alaçatı-5

Alaçatı-6

Festivalde en çok dikkatimi çeken şey ise otlu döner oldu. Görüntüsü kadar kokusu da muazzamdı. Şevket-i bostan, kabak, biber ve Ege otlarından yapılan bu döner senede bir kez oluyormuş maalesef sadece. Hayatımda yediğim en lezzetli dönerlerden biriydi, olsa da yesek!

Alaçatı-7

Genel olarak her yer epey kalabalıktı festival sebebiyle. Erken saatte gittiğimiz için stantların hepsini görme ve istediğimizi alma şansımız oldu. Fakat dönüşe geçtiğimizde kalabalık iyice artmıştı. Alaçatı sokakları da epey dar olduğu için kalabalık ciddi anlamda zorladı bazı yerlerde, arka sokaklardan ilerlemeye çalıştık olabildiğince. Yol üzerinde gördüğüm tüm cafeler de doluydu, yer bulmak için takla atmak gerekti.

Tekrar gider miyim bilemem ama en azından bu sene festival keyifli geçti benim için.

Sevgiler,
Zeynep

Etiketler


bolvoyage kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

bolvoyage

Merhaba, Ben Zeynep. Kendimi tam zamanlı kurumsal hayat insanı, yarı zamanlı gezgin olarak tanımlıyorum. Gezip gördüğüm yerleri hem Gezimanya'da hem de blog'umda paylaşıyorum. Takip ederseniz çok sevinirim. www.bolvoyage.com Instagram: bolvoyage