Alaska'nın En Büyük Buzulu: Mendenhall Buzulu, Juneau

Alaska’nın en büyük buzulu Mendenhall buzulu. Buzulun kalınlığı 30 metre. Uzunluğu 2,5 km ve en geniş yeri 600 metre.

1997 senesinde 90 metre gerilemiş. 2004 senesinden bu yana 600 metre çekilmiş. 2030 senesinde Mendenhall buzulu kalmayacak deniliyor. Çünkü buzul git gide küçülüyor. Buzulun sağ ve sol taraflarında çağlayanlar var. Ama kışın bu çağlayanlar donduğu zaman onlar da buzul gibi görünüyormuş.

Üzerinde bulunup fotoğraf çektiğimiz alan çok yakın bir zamana kadar buzul altındaymış. Eridikçe geriye çekilme olurken buzul, kayalar üzerinde tırmık izleri gibi izler bırakmış.

Buraya tepeye bir de içerisinde restoran ve buzulların tarihini anlatan bir müze içeren bir yapı inşa etmişler. Buradan bir dürbün ile buzul üzerindeki kristallere kadar görebiliyorsunuz.

Normal şartlarda biz helikopter ile Mendenhall buzulu üzerine inecektik ancak maalesef hava şartları izin vermediğinden inemedik. Ve tekrar şehir merkezine gitmeye karar verdik.

Juneau geziniz sırasında konaklamak için  Silverbow Inn ve ya Aspen Suites Hotel Juneau otellerini tercih edebilirsiniz.  

TUĞÇE YILMAZ

Yazar Hakkında

TUĞÇE YILMAZ

 Yaklaşık 15 sene Medya satın alma ve Planlama sektöründe çok uluslu şirketler ile çalıştıktan sonra kendi tutkusu olan gezi ve seyahate yönelerek Gezimanya.com’u kurmuştur.1997 - 1999 İstanbul Üni