Almanya'nın Görkemli Eltz Kalesi (Burg Eltz)

Almanya, sanayisi, doğası ve geniş otobanlarının yanı sıra kaleleriyle ünlüdür. Yüzyıllar öncesine ait, soylu ailelerin sahip olduğu bu kaleler, hala günümüzde güzelliğini koruyor. Bu kaleler, çok fazla hem yerli hem yabancı turisti çekiyor.

Bazı yerlerde Burg Eltz Kalesi deniliyor ancak bu yanlış bir kullanım çünkü Burg kelimesi Almanca’da Kale anlamına geliyor. Yani buranın Türkçe’deki doğru adı ‘Eltz Kalesi’.

 

                                      

1157 yılında dönemin Kutsal Roma Cermen İmparatoru 1. Friedrich, sadık ve başarılı bir asker olduğu için, Rudolf von Eltz’e bu kaleyi bağışlamış. 70 metre yüksekliğindeki büyük bir kayanın üstünde inşa edilen Eltz Kalesi, tam anlamıyla kayanın şeklinde inşa edilmiş bir yapı. Yani kalenin içerisindeki mimari de zemindeki kayanın genişliğine göre tasarlanmış.

Eltz kalesi, Alman İmparatorluğu’nun en önemli ticaret yollarından biri olan, Moselle nehrinin civarındadır.  Kalenin stratejik konumu, yüzyıllar boyunca kendini bütün saldırılara karşı korumasını sağlamış.

Eltz kalesi, 860 yıldır aynı aileye ait. Eltz ailesinin günümüzdeki üyeleri, kaleyi müze olarak ziyarete açmış. Kalenin içerisinde ise aile emanetlerini, yani yüzyılları barındıran şövalye kıyafetleri, kılıçlar, tüfekler, dönemin kıyafetleri gibi şeyler görmeniz mümkün.

Dürüst olmak gerekirse, Eltz kalesinin dışı içerisinden daha güzel. Ancak ormanın içinden harika yolu yürüdükten sonra, o kadar yolu gitmişken, kalenin içini de bir görmenizi öneririm.

Günümüzdeki Eltz ailesinin üyeleri, kalenin giderlerini pek karşılamıyor olsa gerek. Çünkü müze çalışanları, yaptığımız turu bitirirken, kaleyi arkadaşlarımıza önermemizi istemişti. Ben de önermiş olayım :)

Burg Eltz kalesini anlattığım gezi videoma buradan ulaşabilirsiniz!

Açık Hava Müzesi'nin İnstagram hesabını buradan takip edebilirsiniz!