Alsas Şarap Başkenti: Colmar Hakkında Bilgiler

Colmar, Fransa’nın Alsas bölgesinde yer alıyor. Fransızlar Colmar’a, “Capitale Des Vins d'Alsace” yani “Alsas Şarap Başkenti” diyorlar.

Alsas bölgesindeki diğer şehirlerde ve kasabalarda olduğu gibi, yüzyıllar boyunca Colmar da bugünkü adlarıyla Fransa ve Almanya arasında sürekli el değiştirmiş. Hatta 2. Dünya Savaşı sonlarına doğru, Almanlar ve Fransızlar arasında bu şehirde kanlı bir savaş yaşanmış. Savaşın sonunda, Colmar Fransız toprağı olarak kalmış ve 2 Şubat 1945 tarihi, bu savaştan dolayı şehrin kurtuluşu olarak hatırlanıyor.

Alsas bölgesinin tipik bir özelliği Colmar’da da mevcut. Yani, Alman ve Fransız kültürleri iç içe geçmiş durumda. Fransızca ve Almanca sokak isimlerinin yanı sıra, Almanya’ya özgü olan Bretzl’ları Colmar’daki fırınlarda bulabilirsiniz.

Colmar’ın sokaklarında dolaşırken, 16. Yüzyılın mimarisini her yerde görebilirsiniz. Savaşlara mesken olmasına rağmen, Colmar’ın dokusu ve yapısı bir hayli güzel korunmuş.

Şehrin güney kıyısında Lauch Nehri'nden ayrılan kanallar, şehrin içinden geçiyor. Özellikle geçtiğimiz yüzyıllarda balıkçılıkla uğraşan ailelerin evleri, bu kanallara açılıyor. Evlerinden, direkt olarak küçük tekneklere binebiliyorlar. Bu nedenle, Colmar’ın bu kanallarına Küçük Venedik deniyor.

19. Yüzyılın en önemli heykeltraşlarından biri olan Frédéric Auguste Bartholdi, Colmar’da doğmuş. Bartholdi’nin en önemli eserlerinden biri, Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan Özgürlük Anıtı’dır. Bu nedenle Colmar’ın girişindeki döner kavşakta Özgürlük Anıtı’nın bir replikası bulunuyor. Ayrıca şehrin içinde de Bartholdi’ye ait bir müze bulunuyor. Eğer heykellerle ilgiliyseniz, bu müzeye gitmenizi öneririm.

Son birkaç yılda, sosyal medya fenomenlerinin Colmar’dan yaptığı paylaşımlar, Colmar’ın turizm gelirlerine bir hayli katkı sağladı. Colmar, bir yılın genelinde çok fazla turist ağırlıyor. Özellikle, Christmas döneminde, binalara ve şehre yapılan süslemeler, Colmar’ı gerçek bir masal şehri yapıyor. Eğer Colmar’a Noel döneminde gitmek istiyorsanız, çok fazla fotoğraf çekmeye çalışmayın derim. Çünkü bu küçük şehir, turist akınına uğruyor ve dilediğiniz fotoğraf karelerini çekemeyebilirsiniz. Ancak şehrin güzelliği, her koşulda başınızı döndürecektir.

Colmar’a gittiğinizde, Saint Martin Kilisesi'ne muhakkak uğramalısınız. Colmar’lılar bu kiliseye, hiçbir atanmış piskoposu olmamasına rağmen, büyük yapısı nedeniyle Katedral derler.

Hemen kilise ve katedral kelimelerinin farkını açıklayayım. Katedraller, boyutları bakımından, kiliselerden çok daha büyük yapılar olur. Ayrıca Kilise, tüm Hristiyanların yani Katolik, Protestan ve Ortodoksların ibadet yerini anlamına gelir. Ancak, Katedraller yalnızca Katoliklerin ibadet yeridir. Umarım bu kısa açıklama şimdilik yeterli olmuştur.

Saint Martin katedralinde, İsa’nın son yemeğinin heykelini görebilirsiniz. Ayrıca, kilisenin dışındaki güneş saatini de beğeneceğinizden eminim.

Eğer yolunuz Alsace bölgesine düşerse, Colmar'a muhakkak uğrayın derim.

 

Colmar'ı anlattığım gezi videoma buradan ulaşabilirsiniz!

Açık Hava Müzesi'nin İnstagram hesabına buradan ulaşabilirsiniz!