Amsterdam - Hollanda

Avrupa gezilir de, Amsterdam unutulur mu? Hollanda’nın başkenti Amsterdam’dan selamlar! 
Polonya’dan Fransa’ya giderken, yolumuz Hollanda’dan geçiyordu. Fransa gezimizi bitirdikten sonra, Hollanda’da biraz zaman geçirmek istedik ve Amsterdam’da aldık soluğu. Daha önce havalimanında aktarma yapmış olduğum Amsterdam’ı bu sefer canlı canlı görme ve gezme fırsatı bulmuştum, kaçırır mıyım hiç?
 

Fotoğraf

İlk kez gezme fırsatı bulduğum Amsterdam, Hollanda’nın ekonomi, kültür, sanat ve turizm merkezi. Hatta öyle ki kanalları, tarihi evleri, sanat müzeleri, modern yaşamı, kozmopolit halkı, gece eğlencesiyle Türkiye’den en çok gidilmek istenen yerlerden biri.
 
Yavaş yavaş notlarımızı paylaşacağız. Ama önce paylaşmak isterim ki, mutlaka arabasız gezmelisiniz Amsterdam’ı. Bir yere park edin aracınız varsa ve toplu taşıma kullanın. Bisikletler şehri Amsterdam’da, araç ile gezmek hem çok zor hem de otoparklar oldukça pahalı.
 
Amsterdam’da gezilecek yerler:
1. Dam Meydanı (Square)
Dam Meydanı’nı, yani şehrin, güzelim Amsterdam’ın kalbini görmeden olur mu? 1808’de Napolyon ve birlikleri kenti işgal ettiğinde yönetimi bu meydanda devraldı. Meydana hakim Kraliyet Sarayı (Koninklijk Paleis) eskiden belediye binasıymış. Dam Meydanı bugün huzurlu ve ünlü bir yer.
 
2. Madame Tussauds Müzesi
Dünyanın farklı şehirlerinde de bulunan Madame Tussauds Müzesi, Amsterdam’da da Dam Meydanı’nda bulunuyor. Müzede Hollanda tarihini canlandıran sergiler ve hem Hollanda’dan hem de uluslararası ölçekte ünlü kişilerin, sanatçı, oyuncu ve politikacıların balmumu heykelleri var. Müzeden çok eğlence yeri olarak düşünebilirsiniz. Bilet ücreti yetişkinler için 22 Euro, çocuklar için 18 Euro.
 
3. Van Gogh Müzesi
Van Gogh Müzesi’nin ilginç mimari çalışmalarıyla dikkat çeken Hollandalı Gerrit Rietveld ve Japon Kisho Kurokawa imzalı. Dünyanın en zengin Vincent Van Gogh koleksiyonunun yanı sıra 19. yüzyıldan diğer sanatçıların eserleri de sergileniyor. Yetişkin bileti 17 Euro, 18 yaş altı ve Amsterdam müze kartı sahiplerine ücretsiz.
 
4. Amsterdam Kanalları
Amsterdam dediğimizde hemen akla gelmez mi, kanalları? Kuzeyin Venedik’i olarak anılan Amsterdam Kanalları, şehre geldiğinizde ilk görmeniz gereken yerlerden aslında. Zaten istemeseniz de kendinizi orada bulacaksınız. Keza, kanalları üzerine, suyun üzerine kurulmuş bir şehir olarak bilinir, Amsterdam. Kanalları ve eski evleri iyice görebilmek için gündüz, büyüleyici ve romantik bir gezi için ise köprülerin ve evlerin aydınlatıldığı akşam saatlerini tercih etmek uygun olur. Amsterdam kanallarının merkezdeki en önemlileri Prinsengracht, Herengracht, Keizersgracht ve Singel adlı ana kanallar. Jordaan semtinde de çok sayıda küçük ve güzel kanal var.


Fotoğraf
 
5. Begijnhof
Eski evlerle çevrili bu avluda Orta Çağ’dan kalma bir kilise ve 34 numarada Amsterdam’ın en eski evi var. Dam Meydanı’na çok yakın olan Begijnhof’da eskiden rahibeler yaşarmış, bugün de bekar kadınlar yaşıyor. Sakinleri rahatsız etmemek için gürültüden kaçınmak gerekiyor.
 
Museum Card ve I amsterdam Card
Museum Card (Museumkaart) tam biz turistler için. Evet, Hollanda’daki dört yüzden fazla müzeye ücretsiz giriş sağlıyor. Ayrıca bir yıl geçerli müze kartı yetişkinlere 59.90 Euro, 18 yaş altına 32.45 Euro. Bir form doldurup parasını ödeyince, yanında avantajlarını anlatan bir kitapçıkla birlikte hemen veriliyor. Çok da kolay yani. Müze kartı müzelerden ve Leidseplein 26 numaradaki Uitburo’dan satın alınabiliyor. Mutlaka tavsiye ederiz.


Fotoğraf
 
Müze kartı haricinde, kısa süreli ziyaretler için ise I amsterdam Card mantıklı olabilir. Bu kart kentteki müzelere ve toplu taşımaya erişim ve birçok turistik yerde indirim sağlıyor, ayrıca bir de yanında kent haritası veriyorlar. Bu I amsterdam City Card veya Amsterdam Card adlı indirim kartının ücretleri süreye göre değişiyor hak vereceğiniz gibi; 48 saat geçerli I amsterdam City Card ücreti 59 Euro, 72 saat geçerli I amsterdam City Card indirim kartı fiyatı 69 Euro, ve 96 saat geçerli Amsterdam Kart ücreti 79 Euro. Bu turist indirim kartı ile süresi boyunca tüm toplu taşımadan (tramvay, otobüs, metro) ücretsiz yararlanabilirsiniz ki 48 saatlik kart 12 Eurodur. Yani gayet mantıklı bir alışveriş oluyor diyebiliriz. Ayrıca ücretsiz bir Volendam Marken arası kanal gezisi (normalde fiyatı 16 Euro) yapabilir, Van Gogh Müzesi (17 Euro), De Nieuwe Kerk (15 Euro), Artis Royal Zoo (19.95 Euro), Stedelijk Museum (15 Euro) ve Het Scheepvaartmuseum (15 Euro) adlı turistik yerleri ücretsiz bir şekilde ziyaret ederek kartsız 110 Euro tutacak bir Amsterdam gezisini çok daha uygun bir fiyata gerçekleştirebilirsiniz. Mutkala değerlendirmelisiniz diyorum ben.
 
Amsterdam’a Seyahat
İstanbul’dan Amsterdam’a gitmek isteyenler oldukça şanslısınız. Çünkü hem KLM (Hollanda Havayolları), hem Pegasus Havayolları hem AtlasGlobal Havayolları hem de Türk Hava Yolları ile aktarmasız olarak Amsterdam’a gidebiliyorsunuz. Her sezonda değişir ücretler ama 500 TL’ye de 800 TL’ye de gidiş dönüş-bilet bulabilirsiniz. Bu gerçekten şahane bir fırsat. Aktarmalı gitmeye pek gerek yok açıkçası. Fiyatlar direkt uçuşlar için de gayet uygun bizce. Skyscanner’dan bakmalısınız detaylı karşılaştırmalara. Avrupa içindeyseniz, trenle de gidebilirsiniz tabii ki Amsterdam’a.
 
Para Birimi
Hollanda para birimi Euro’dur.
 
Komşular
Hollanda, kuzey ve batıda Kuzey Denizi, güneyde Belçika, doğuda ise Almanya ile komşudur. Ülke topraklarının çoğunluğu deniz seviyesinin altındadır. Hollanda, Belçika ve Lüksemburg ile birlikte Benelüks ülkelerinden bir tanesini oluşturur. Hollanda'nın Rotterdam kenti, Avrupa'nın en büyük limanlarından biridir.
 
Nüfus
Hollanda’nın nüfusu yaklaşık 17 milyon. Amsterdam’ın nüfusu ise yaklaşık bir buçuk milyon.
 
 #GezBakalim etiketiyle yazmaya devam ediyoruz…