Araba ile Avrupa Turunun 2. Durağı: Üsküp

Üsküp'te eski şehir bölgesinde Müslümanlar yaşamakta o yüzden çok insan Türkçe biliyor. Diğer tarafta yani suyun diğer tarafında ise Türkçe konuşan yok gibi. İnsanlar yardımsever ve turistlere karşı ilgililer. Kazıklandim ya da beni kazıklayacak hissi duymuyorsun.

Para olarak dinar geçerli ama çoğu Euro da kabul ediyor. Ama üstünü verirken dinar olarak vermeyi ihmal etmiyorlar. 20 dinar 33 cent ediyor. Yani bizim para ile 1 TL. Yemek ucuz sayılmaz ama pahalı da değil. 2 porsiyon köfte (porsıyon büyüktü), 3 ayran yanında ekmek ile 6 euro. Yani 18 TL. 2 bira 2,80 yani 8,5 TL (oldukça şık bir restoranda). Dinar üzerinden Euroya çevirmek isterseniz 61'e bölmeniz yeterlidir.

Çok farklı iki kültürün bu kadar iç içe olması ve bunu devam ettirebiliyor olmaları büyük başarı. Bildiğimiz ve bilemediğimiz tabi ki çok fazla sorun yaşadılar ve yaşıyorlardır ama bilmedikleri bir şey var ki sorunsuz geçen her gün, bana göre bir mucizeyi gerçekleştiriyorlar.

Önemli devlet işleri ve memurluklar Hrıstiyanlara veriliyormuş. Yanlış politikalar ve Müslüman, Hristiyan ayırımları yüzünden burada da Müslümanlar fakir kalmış. Bu yüzden de eski çarşı ve eski şehir dedikleri bölge (Müslümanların yaşadığı) tam anlamı ile eski kalmış.

Şehre yaklaşık 20 km mesafede Matka Kanyonu dedikleri bölge var. Matka Kanyonu 50 kilometrekare büyüklüğünde şehre yarım saat mesafede bulunan ve Treska Nehri'nin oluşturduğu bir kanyonmuş. 250 çeşit kelebeğe ev sahipliği yapan kanyon dünyanın 100 doğa harikası listesine girmiştir. Yağmurun izin verdiği ölçüde biraz dolaştık. Yemek yenecek restoranı da var. Oldukça güzel bir yer.

Üsküp'e uçakla sadece hafta sonunda bile gelinebilir. Araştırdım Pegasus'un Üsküp'e hafta sonu uçuşları var. Kampanyaları takip edilirse çok uygun fiyata bilet bulunabilir. Havaalanından şehre taksi 20 euro imiş. İsteyen araba kiralayabilir. Makedonya'ya vize yok. Sadece pasaportunuzun olması yeterli.

Not: Yunanistan Selanik'ten Üsküp'e gelirken yollarda çok fazla yürüyen ya da bisikletle seyahat eden insanlar vardı. Bunların hepsi genç erkekti. Ne olduğu konusunda saatlerce kafa patlatmamıza rağmen neden bu insanların böyle yollarda olduğunu çözemedik. Ama kuvvetli tahmin Suriyelilerdi. Evet gerçekten de Suriyeliler, Yunanistan'dan girmiş ve şimdi Orta Avrupa'ya kadar gelmeyi başarmışlardı. Burdan da Almanya ve diğer gelişmiş Avrupa ülkelerine girmeye çalışacaklarmış.