Araba ile Avrupa Turunun 4. Durağı: Amalfi

İtalya'nın muhteşem kasabası; Amalfi. Matera'dan yaklaşık 200 km mesafedeki İtalya’nın güneyinde ve çizmenin aşağısında ve batısında kalan, yaklaşık 40 kilometrelik, girintili cikintili, sarp yamaçlı bir sahil şeridi. Vietri Sul Mare (Salerno) dan başlayıp, Positano ile devam eden kıyı boyunca sarp dağların yamaçlarında kurulmuş tarihi kasabalar var. Bunlar sırası ile Vietri, Cetara, Maiori, Minori, Ravello, Amalfi, Praiano ve Positano.

Biz Amalfi'de Booking`den rezervasyon yaptığım bir otelde kaldık. Oldukça isabetli seçim yapmışım çünkü otel gayet rahattı ve fiyatı kahvaltı dahil 70 euro idi. Kahvaltısı güzel ama manzarası dahada güzeldi. En önemlisi günlük ücreti 15 euro olmasına rağmen park yeri vardı. Eğer araba ile gittiyseniz mutlaka otelde otoparkı olmasına dikkat edin ya da park yeri rezervasyonu yaptırın. Çünkü Amalfi'de park yeri bulmak imkansıza yakın.

Taksiler 1,5 km'lik mesafeye 15 euro istiyorlar. Eğer merkeze uzaksanız, ilk iş olarak otobüs bileti satın almalısınız. Merkezden saat başı otobüs seferleri oluyor. Merkezde kalıyorsanız zaten merdivenleri kullanmek zorunda kalacaksınız cünkü kasabanin % 80'i merdivenli. Merdivensiz olan kısım sadece dükkanların, restoranların olduğu kısım. Yolları çok dar ve virajlı. Bu bölgede kat edeceğiniz mesafeyi zaman olarak iki katı fazla hesaplamanız gerekiyor.

Bizim Amalfi'de bulundugumuz tarih 20-21 Haziran'a denk geldiği için çok kalabalık değildi ama Temmuz ve Ağustos ayını kesinlikle tavsiye etmiyorum. UNESCO’nun Dünya Mirası listesine girmiş, son derece güzel manzaraya sahip olan deniz kenarındaki muhteşem güzel yamaç kasabaları buralar.

Karadan ayrı güzel ama denizden muhtesem bir güzelliğe sahip. En popüler olanlar tabiki Amalfi ve Positano. Her kasabada bir kilise veya katedral var ve hepsinin kubbesi bölgenin ünlü renkli seramikleriyle kaplı. Her tarafta limon bahçeleri, daracık sokakları, dik yokuşları üzerine karşılıklı dizili evleri, otelleri, dükkanlari var. Evlerin renkleri, kırmızı, sarı ve bej... Yemyeşil dağlar, masmavi deniz ve renkli evleri ile bu muhteşem kıyıları mutlaka görmelisiniz. Limonun sarısı şehrin heryerine nufüz etmiş. Renkli dükkanlardan, renkli seramik süs eşyalarından satın almalısınız. Çok güzel seramik ürünleri var.

Biz sadece pizza yediğimiz için yemek konusunda çok bir şey diyemiyeceğim. Dondurmasını denedik güzeldi ancak bir külah dondurma 8 euro çok fazla geldi çünkü pizza fiyatları bile 8-10 euro civarında idi. Tabi ki fazla popüler olmanın getirdiği olumsuzlukları hem fiyatlarda hem de yerel halkın turiste olan davranışlarında görebiliyorsunuz. Ama ben tüm yasanacak olumsuzlukar ve o yolları tekrar kat etmek pahasına bile olsa yine oralara gitmeyi isterim. Biz iki gün olarak ayırdığımız bu bölgede bir günümüzü Capri adasına ayırdık. Bir sonraki yazımda Capri adasından bahsedeceğim. İyi tatiller...

Positano