Araba ile Avrupa Turunun 5. Durağı: Capri

Capri adasına Amalfi'den bindiğimiz tekne ile yaklaşık 1.5 saat süren yolculuktan sonra vardık. Teknenin adaya gidiş dönüş fiyatı 40 euro idi. Çok büyük olmayan liman ve hemen yanında bulunan plajı ile Amalfi'den çok farklı görünümü yok ancak oranın ada olduğunu adımınızı adaya atar atmaz hissedebiliyorsunuz.

Tatil programımızda olmayan Capri Adası'na çok fazla bilgim olmadan gitmiş bulundum. O yüzden biraz sanki el yordamıyla adayı gezmeye başladık. Ada, Capri ve Anacapri olarak ayrılmış. Capri olarak adlandırılan adasının orta bölümündeki alana gitmek için finiküler, otobus ya da taksi ile gidebiliyorsunuz.

Biz ilk olarak Anacapri kısmına gitmek istedik. Otobüsle gitmeyi planladık ve sıra bekliyordukki şansımız yaver gitti. Taksi şöförü kişi başı 5 euro olmak kaydı ile 5 kişi olarak bizi adanın orta bölümüne kadar çıkardı. Yani bir nevi dolmuş yaptı. Yollar dar ve inanılmaz virajlı ama bu yollar italyanın akrobatik söförleri için hiç zor değil. Orta kısımda, renkli dükkanlar var. Kiminde limon içerikli ürünler, kiminde seramik ve porselen objeler, eşyalar ve keten kumaşdan yapılmış giyim eşyaları var. Alışveriş anlamında güzel bir yer.

Oradan teleferikle adanın en tepesine ulaştık. Adanın neredeyse tamamina hakim olan bu tepede güzel fotoğraflar yakalayabiliyorsunuz.

Dinlenmek ve birşeyler yemek içinde güzel bir kafeteryası var. Kahvenizi içerkende adanın doyumsuz manzarasının tadını çıkarabilirorsunuz. Dönüş yolunda ise teleferiğe bindiğimiz yerden otobüsle Capri'ye gittik. Oradada küçük bir meydan, kilise ve ünlü markalara ait mağazaların bulunduğu bir caddesi var. Alışveriş yapmayacaksanız bu bölgede sadece muhteşem liman manzarasını ve birkaç güzel restoran kafeteryadan başka birşey yok. Adanın manzarası denizi çok güzel eğer Capri'ye gelecekseniz burada birkaç gece kalmak ve adanın tadını çıkarmak gerekiyor.

Biz planlarken hiç Capri'yi düşünmediğimiz için adayı sadece geldim, gördüm ve döndüm şeklinde yaşadık. Tabiki tavsiyem siz bizim gibi yapmayın, Temmuz ve Ağustos ayı hariç (çünkü binlerce turist ziyarete geliyormuş) otelde yerinizi ayırtıp adaya gelmenizdir. Bizim ise burdan sonraki durağımız Roma. İyi tatiller...