Aşk İçin Dikilmiş En Güzel Anıt: Tac Mahal

Bugün dünyada en çok ziyaret edilen yerlerden biri olan Hindistan’ın Agra şehrine gittiğinizde hep bir ağızdan dillere destan bir aşk hikayesini dinlersiniz. Şah Cihan ile Mümtaz Mahal’in aşkını…

Aşkın başkentinde Şah Cihan ile Mümtaz Mahal’in aşkı ise şöyle anlatılır:

Hindistan ve çevresi üzerine kurulmuş Türk-Moğol kökenli bir devlet olan Babür İmparatorluğu’nun beşinci imparatoru olan Şah Cihan 1592’de dünyaya gelmiş. Babası Cihangir’in 1628’de ölmesi üzerine Agra’da tahta çıkan Şah Cihan, yaşadığı dönem boyunca imparatorluğunun sınırlarını oldukça genişletmiş ve zenginleşmiş.

Fotoğraf

Bir gün Mina Pazar denilen bir kermeste Karakoyunlu Türkmenlerinden İranlı Vezir Âsaf Han’ın kızı olan Ercümend Banu Begüm ile karşılaşan Şah Cihan, ona görür görmez aşık olmuş. Mümtaz Mahal Şah Cihan’ın üçüncü ama en çok sevdiği eşi olmuş. Hayranlık duyduğu bu kadına “Sarayın Mücevheri” anlamına gelen Mümtaz Mahal diye hitap eden Şah Cihan, sevdiğinden bir an olsun ayrılmamış. Hatta onu savaşlara giderken yanında götürmüş. Şah Cihan ile Mümtaz Mahal’in evlilikleri 20 sene sürmüş. Bu süre zarfında çiftin 14 tane de çocuğu olmuş. Ancak Mümtaz Mahal, sonuncu çocuğunu doğururken hayata gözlerini yummuş. Dünyası başına yıkılan Şah Cihan, devlet işlerini tamamen bırakıp karısının yıllarca yasını tutmuş. Kendini sanata ve mimariye yönlendiren Şah Cihan rivayete göre karısı ölüm döşeğindeyken verdiği sözü tutmak için Mimar Sinan’ın talebeleri Mehmet İsa ve Mehmet İsmail Efendileri Agra’ya davet ettirmiş. Eşine mermerlerden bir aşk şiiri yazmak için de 1631 yılında Agra’da Yamuna Nehri kıyısına Tac Mahal’i inşa ettirmiş.

Fotoğraf

Bunun üzerine Şah Cihan Babür İmparatorluğu’nun en usta zanaatkarlarının ellerinden çıkan bu yapı Şah Cihan’ın aşkının bir sembolü olmuş. Yapının içi yakut, safir, pırlanta, zümrüt, akik, firuze, sedef ve inci ile süslenmiş. Köşelerine ise dört minare eklenmiş. Ünlü hattat Serdar Efendi’nin mermere işlediği Yasin Suresi, mabedin kapısının çevresine yerleştirilmiş. Şah Cihan, Tac Mahal'in tamamlanmasından çok kısa bir zaman sonra, akli dengesini kaybettiği gerekçesi ile oğlu Alemgir tarafından tahttan indirilerek 2.5 kilometre kuzeybatıdaki Agra Kalesi'nde oda hapsine mahkûm edilmiş. Ömrünün kalanını Agra Kalesi’nde hapiste geçiren Şah Cihan zamanını hep Tac Mahal’i seyrederek geçirmiş. Mümtaz Mahal’den 8 sene sonra 74 yaşında hayatını kaybeden Şah Cihan ölümünün ardından oğlu Evrengzib tarafından Tac Mahal'e, hayatının aşkı Mümtaz Mahal'in yanına defnedilmiş.

Şah Cihan ve Mümtaz Mahal’in türbeleri günümüzde Tac Mahal’in en alt katında yan yana bulunuyor. Rabindranath Tagore’un “Zamanın yanağında bir damla gözyaşı” olarak betimlediği bu harikulade yapı ise 1983’ten bu yana UNESCO Dünya Mirası Listesi‘nde yer alıyor. Yeryüzünde aşk için yapılmış en önemli yapıların arasında yer alan Tac Mahal muazzam bir aşkın eseri olarak ziyaretçilerini karşılıyor.