Aslanlar Şehri: Singapur

Singapur, Aslanlar şehri anlamına geliyor. “Singha” Aslan, “Pura” Şehir demekmiş.

Singapur, Malay yarım adasının güney ucunda yer alan ufak bir ada ülkesi. Çevresindeki 40 kadar adacıkla birlikte toplam yüzölçümü 622 kilometrekare. Ekvatorun 130 kilometre kuzeyinde yer alıyor. Tropikal bir iklimi var. Singapur, Malay yarımadasına 1.200 metre uzunluğundaki demiryolu ve karayolu ile bağlantılı.

İlk zamanlarda ada tamamen tropikal ormanlar ile kaplı imiş. Günümüzde ise bu ormanların %85’i yok olmuş. Dolayısı ile vahşi hayvan da çok azalmış. Ancak ülke, havaalanına indiğinizden itibaren düzeni, temizliği ve yeşillendirilmesi ile sizi kendisine hayran bırakacak.

Singapur’da hiç tabii kaynak yok. Nüfus yoğunluğu çok yüksek, kilometrekareye düşen kişi sayısı 4.500 kişi civarında ve bu oran ile dünyada 2. sıraya yerleşmiş durumda. Nüfus genç ve şehirli. Nüfusun sadece %25’i kırsal alanlarda yaşıyor. Singapur sunduğu iş imkanları ile ve refah yapısı ile çevre ülkelerden de çok fazla göç alan bir ülke.

Cumhuriyet ile yönetiliyor, Parlamenter demokrasi mevcut. Resmi dil İngilizce ve Malayca. Nüfusun %42’si Budist, %15’i Müslüman, %14,5’i Hristiyan, %4’ü Hindu, %8,5’i Taoist ve geri kalanı da diğer dinlere mensup.

Sağlık, sosyal ve kültürel hayatları oldukça üst seviyede. Ortalama insan ömrü 70 yaş.Ekonomileri ticarete dayalı. Ulaştırma, bankacılık, sigortacılık ve iletişim sektörü çok gelişmiş. Çalışan gücünün %52’si endüstride, %33’ü ise ticarette istihdam edilmiş.

Endüstri dalında gemi yapımcılığı, petrol rafinerisi, elektronik aletler, tekstil, gıda ve kerestecilik ön plana çıkıyor. Ayrıca ekonomide turizm ve balıkçılığın da çok önemi var. Rehberimizin söylediğine göre 3$’a aldıkları ham petrolü rafine ederek 20$’a satıyorlarmış.

Singapur dünyanın en küçük 8., en zengin 5. ülkesi durumunda. Hiç dış borcu bulunmuyor. Milli gelirleri yıllık ortalama 38.000$.

Zamanında İngilizler adayı Malay sultanından kiralıyorlar. Ama belirli bir süre koymuyorlar. William adanın ilk valisi oluyor ve adaya değişik yerlerden insanlar getirtiyor. 1959 senesine kadar İngilizler adada hüküm sürüyorlar. Daha sonra kendi cumhuriyetlerini kuruyorlar.

Singapurlu diye bir millet yok. %76’sı Çinli, %14’ü Malay, %8’i Hintli… Geri kalan azınlıklarla birlikte bu ülke çok kozmopolit. Bir masa etrafında oturmuş sohbet eden Fransız, Koreli ve Afrikalı’yı izlerken, yan masada oturup gülüşen, İşveçli, Hintli ve Avusturalya’lı dikkatimizi çekiyor. Hoşgörünün ve saygının en ön planda olduğu bir ülke.

Nüfusu 5 milyon civarında. Yıllık ortalama turist sayısı 9 milyon.Singapur aynı zamanda dünyanın en işlek limanlarında biri. Limana her 3 dakikada 1 gemi yanaşıyor. Havacılıkta ve deniz taşımacılığında ilk sıralarda yer alıyor.

Bu şehir ülkesinde okuma yazma oranı %100. Eğitim mecburi değil ama herkes kendi eğitimine çok önem veriyor.

Singapur dünyanın en temiz şehri olarak kabul ediliyor. İkinci sırada ise Dubai var. Ben bu konuda akşam eğlenmek için Clark Quey’e gittiğimizde “acaba doğru mu?” endişesine kapıldım. Marketlerin önünde bir çok izmarit. İçilip atılmış bira ve şarap şişeleri vardı. Ama ertesi sabah aynı nokta pırıl pırıldı. Her şehrin karanlık bir yüzü vardır derler değil mi? Sanırım Singapur’unki de bu…

TUĞÇE YILMAZ

Yazar Hakkında

TUĞÇE YILMAZ

 Yaklaşık 15 sene Medya satın alma ve Planlama sektöründe çok uluslu şirketler ile çalıştıktan sonra kendi tutkusu olan gezi ve seyahate yönelerek Gezimanya.com’u kurmuştur.1997 - 1999 İstanbul Üni