Google+

AVRUPA KITASININ EN BATI UCU: CABO DA ROCA

1289817 Haz 2012Gezi Notu
NURHAN YILMAZNURHAN YILMAZGold Yazar17 Haz 2012128980 Yorum

Cascais’ten Cabo da Roca’ya giderken otoyol boyunca sol tarafta 2 şeritli bisiklet ve yürüyüş yolları yapılmış. Bir çok kişi Cabo da Roca’ya bisiklet ile gidiyor ve orada kamp kuruyormuş. Çünkü bu bölge aynı zamanda kuşların göç yolları üzerinde. Bu nedenle kuş gözlemcileri için ideal bir nokta.
 Sintra

Cabo Da Roca, Avrupa kıtasının en batı noktası. Burada büyük işletmeler yok. Arabadan indiğimizde öncelikle ufak bir turist ofis görüyoruz. Ardından okyanusa doğru ilerliyoruz. Burası oldukça dik bir yamaç. Bu dik yamacın üzerinde bir de deniz feneri bulunuyor.

Sintra-1 

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

En uç noktaya ise üzerinde Haç bulunan taş bir anıt yapılmış. İşte bu nokta Avrupa’nın en batı noktası. Buraya gelen tüm turistler gibi, biz de burada resimlerimizi çekiyoruz.

 Sintra-2

Sintra şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Casa da Vila 1B, Casa da Capela - AL, Quinta Do Arco Da Velha. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Silvestre House, Casa José Ricardo gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Isa's Home, Morbey's Chalet, Resting Points tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Sintra aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Etrafta yürüme yolları, seyir terasları yapılmış. Dik yamaçların dibinde okyanus dalgalarının kayalara vuruşunu seyredip, dalgaların sesini dinliyoruz. Geldikten biraz sonra her tarafı sis bastı. Neyse ki fotoğraf çekmiştik, çünkü sis bastırdığı zaman görüş mesafesi çok daraldı.

Sintra-3


Yurtdışı seyahatlerinde beklenmedik sağlık sorunlarının ve aksaklıkların bütçenizi sarsmaması için mutlaka bir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası yaptırmanız gerekir.

Zaten birçok ülke vize işlemleri sırasında bu sigortayı zorunlu olarak talep etmektedir. www.axasigorta.com.tr ‘ye girerek sadece birkaç dakika içinde üstelik 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla sigortanızı online olarak alabilirsiniz. İyi yolculuklar… Detaylar için tıklayın.


Bu bölgede yerlerde rafya gibi pembe çiçek açan örtücü bir kaktüs cinsi bitkinin sarı çiçeklisi her yeri sarmıştı ve çok hoş bir görüntü oluşturuyordu. Bu bitki dışında burada yetişen birkaç endemik bitki de var. Bunlardan biri de karanfile benzeyen ve sintra denilen bir bitki. Gelen bazı turistler ellerinde fotoğraf makinaları ile bu bitkileri yakından fotoğraflıyorlardı.

 

Sintra-4

Cabo Da Roca göçmen kuşların geçiş noktası olduğundan göç mevsiminde kuş gözlemcilerinin akınına uğruyor. Ayrıca bölgeye has birkaç kuş cinsi de bulunuyor. Kuşların göç zamanlarında burada pek çok çadır kuruluyormuş kuş gözlemcileri için.

 

Cabo Da Roca’yı ziyaret edenlere aynı Güney Afrika’da Ümit Burnu’nda olduğu gibi sertifika veriliyor. Bu sertifika Avrupa’nın en batı ucuna gittiklerinin bir ispatı olarak veriliyor. Güzel bir hatıra. Madem ki buraya kadar geldik, biz de sertifikayı almaya hak kazandık.

Sintra'da konaklamak için manzarası ve yemekleriyle konuklarını memnun eden Quinta Do Arco Da Velha ve Sintra1012 Boutique Guesthouse tercih edilebilir. 

Sintra şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Jerónimos Manastırı: Hızlı Uçak Bilet (18 €), Lizbon Tek Yönlü Özel Havaalanı Transferi (24.8 €), Lizbon: Havalimanından Cascais / Estoril'e Özel Transfer (39 €), Lizbon Fado Müziği 3 saatlik Kültürel Walking Tour (60 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.
-
Yorum göndermek için Giriş Yapın veya Üye Olun

Yorumlar(0)

Yorumlar