Google+

Arama formu

AVRUPA KÜLTÜR BAŞKENTİ SELANİK'TE GEZİLECEK YERLER

Thessaloniki'nin benim için en önemli yanı; Mustafa Kemal Atatürk’ün doğduğu şehir olması! II. Murat tarafından fethedilmiş olup; 500 yıl Osmanlı’ya bağlı kalmış, 1997 yılında Avrupa Kültür Başkenti seçilmiş, nüfusu 364.000.

Selanik-1

12 ülkeyi kapsayan seyahat planlanımın, ilk durağı Selanik'ti. Yeni yerler görmenin heyecanı içimi sarmıştı. 12 Eylül 2010 tarihinde yol arkadaşım Ahmet’le İstanbul’dan, saat 22.00’de otobüsle hareket ettik. 593 km bitiminde Selanik Otobüs Garajı’ndaydık.

Booking.com’dan rezervasyon yaptırdığım Egnatia Caddesi’nde bulunan Hotel Aegeon’a geldik. Otel, otogara ve şehir merkezine oldukça yakındı. Sabahın erken saatleri olmasına rağmen odamıza yerleştik ve bir süre dinlendik. Şehri bir an önce keşfetmek istiyorduk.

Selanik bölgesine uygun ulaşım yollarından biri de havayolu. En uygun fiyatlı uçak biletlerini görmek için tıklayın

Selanik-1

Selanik şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Private Room In My Residence Flat, Private Room in a Family House güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri City Center Landmark House, The key To SKG, Thess Easy Living. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Park Hotel, Vesta - Cozy flat with easy free parking, Central Apartment Group Mesitiki gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Stay Hybrid Hostel, Studios Arabas, Little Big House tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Selanik aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Aristotelous Meydanı’nı, İzmir’deki Kordon’a benzeyen Paralia bölgesini (şehrin kalbinin attığı bu bölgede kafeler, restoran ve eğlence mekanları var) gezdik. Paralia’nın sonuna kadar yürüdüğünüzde Beyaz Kule (Lefkos Pirgos-Osmanlı döneminde Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırılmış. 1912 senesinde yapılan Balkan Savaşları’nın sonucunda, Selanik Yunanlıların eline geçince sembolik bir vaftiz töreniyle beyaza boyanmış! İsmi buradan gelmekte. Zamanla kule eski rengini almış)’yi görmeli ve Selanik Kalesi’ne tırmanıp; Thermaikos Körfezi ve manzarayı izlemelisiniz!

 Selanik-2

Atatürk’ün Evi’ni, Agios Dimitrios Kilisesi’ni, Rotonda’yı, Kamara’yı görmelisiniz.

Selanik-3

Selanik'te dikkat çekenler:

İzmir'i bilenler benimle aynı görüşü paylaşacaklardır. Selanik, İzmir’e çok benziyor, hiç yabancılık çekmiyorsunuz! Ekonomik sorunlara rağmen tüm kafeler, restoranlar hınca hınç dolu! Sabah trenimiz 05.30’daydı ama bilet satan kişi 05.15’de geldi! Tren oldukça soğuktu! Trende konuşurlarken duyduğum, haydi sözcüğü bayağı tanıdık geliyordu kulağa!

Ertesi gün Üsküp’e geçmeyi planlıyorduk ama tren çalışanları grevdeydi bu yüzden bir gün daha kalmak zorunda kaldık! Aynı otelde kaldık ama bir önceki gün gibi hizmet vermediler!

Selanik'te Yeme-İçme: Yemekler konusunda hayal kırıklığına uğradım diyebilirim! Bizim Türk Mutfağı’na sadece benzemekle kalıyorlar, isimleri de kendilerine uyarlamışlar (cacıkis gibi). Tatlılardan da tulumba tatlısı yedik ama hiç güzel değildi. Ouzo’nun da hiç rakıyla alakası yok!

Tavsiyem, Kordon’da geziniz!

Selanik için yararlı bilgiler:

  • Atatürk’ün Evi; Eski Şehirde, Aya Dimitraya Mahallesi’nde Apostolu Paviou Sokağı’nda Türk Konsolosluğu’nun içinde yer almakta. Müzeyi Pazartesi hariç her gün 10.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.
  • Havaalanından 0.90 Euro vererek 78 numaralı otobüsle şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

Etiketler


Yazar Hakkında

varol gezi

Kendimi bildim bileli gezmeyi, seyahat etmeyi, yeni yerler görmeyi, yeni kültürler öğrenmeyi, yeni tatlar tatmayı, yeni insanlarla tanışmayı, araştırmayı, kendimi geliştirmeyi sevmişimdir! Nerelere gidilir, nerede ne yenir, ne içilir? Hep merak etmişimdir!  Olcay VAROL | VAROL GEZİ - EKONOMİK - UCUZ SEYAHAT HAKKINDA TÜYOLAR varolgezi.com