Avrupa'nın Bohem Ruhu Berlin

Bohem atmosferi ve temiz havasıyla her yıl milyonlarca ziyaretçi çeken Berlin, tarihi geçmişiyle zaman tüneli gibi bir şehir. Almanya’nın başkenti ve en büyük şehri olan Berlin; Nazi Almanyası’na da başkentlik yapmış, II. Dünya Savaşı sırasında yoğun bombardıman altında kalmış ve harabeye dönmüş bir şehir.

9 Kasım 1989 tarihinde Berlin Duvarı’nın yıkılması ve 3 Ekim 1990’da Doğu ve Batı Almanya’nın birleşmesiyle Berlin, Almanya Federal Cumhuriyeti’nin başkenti olmuş. Sonrasında yaralarını sarmış ve iyice toparlanmış. Şimdilerde ise oldukça turistik bir şehir.

Berlin toplu taşıma ve raylı sistemler haritası oldukça karışık ve korkutucu görünse de Berlin’deki toplu taşıma sistemi dünyanın en gelişmiş sistemlerinden. Berlin’de metro hatları arası bağlantılar son derece işlevsel ve şehrin her yanına toplu taşıma ile ulaşabilirsiniz. Turist danışma bürolarından ve istasyonlardan elde edebileceğiniz bir raylı sistemler haritası ile şehrin her bir köşesini keşfedebilirsiniz.

GEZİLECEK YERLERBrandenburg Kapısı
Orijinal adıyla Brandenburger Tor şehrin en önemli sembollerinden ve Berlin’in en fazla ziyaretçi çeken bölgelerinden biri. Brandenburg Kapısı’nın önünde bulunan ıhlamur ağaçlarıyla ünlü Unter den Linden caddesinde yürümek oldukça keyiflidir. Hem şehrin merkezi hem de ana sembollerinden olması nedeniyle Berlin gezinize başlayabileceğiniz en iyi nokta.

Reichstag
Reichstag, aslında Alman Parlamento Binası. Bu şekilde söylendiğinde ilgi çekici bir yanı yokmuş gibi görünse de bu yapıyı görmeye değer kılan özelliği cam kubbesi. Bu ilgi çekici yapı, sunduğu şehir manzarasıyla turistleri kendine çekiyor.

Alexanderplatz
Berlin’in tarihi merkezi Mitte’nin en merkezi meydanı. Spree Nehri ve Berlin Katedrali’nin yakınlarında bulunan meydan, şehir yerlilerinin buluşma noktası ve yerliler tarafından “Alex” olarak adlandırılıyor. Ayrıca Berlin’i  360 derecelik açıdan seyredebileceğiniz “Berliner Fernsehturm” (Televizyon Kulesi)’ni de içinde barındırıyor.

Müzeler Adası
5 müzeden oluşan Müze Adası’nda yer alan müzeler; Bode Museum, Neues Museum, Alte Nationalgalerie, Altes Museum ve Pergamonmuseum. Doğu ve Batı Almanya’nın birleşmesiyle tarihi eserler ve koleksiyonlar Müze Adası’nda bir araya getirilmiş. Müzeler Adası, UNESCO’nun Dünya Mirasları Listesi’nde yer alıyor.

Berlin Katedrali
Berliner Dom, 1700’lü yıllarda barok stilinde tasarlanmış, 1822 yılında yeniden modellenmiş ve 1894’te II. Willhelm’in yıkılarak yeniden yapılmasını emretmesiyle Neo-Barok tarzda tasarlanarak 1905 yılında yeniden inşa edilmiş. Bu etkileyici yapının içindeki merdivenlerden en tepeye çıkıldığında panoramik Berlin manzarası size harika bir deneyim yaşatacaktır.

Checkpoint Charlie
Doğu Berlin ve Batı Berlin arasındaki ana geçiş noktalarından biri. Amerikan ve Soyvet askerlerinin nöbet tuttukları geçiş noktası; sadece müttefik askerleri, büyükelçiler, yabancılar, Batı Almanya’nın temsilcileri ve Doğu Almanya’nın yöneticileri tarafından kullanılmış.

Potsdamer Platz
Berlin’in modern yüzünü simgeleyen meydanda sokak sanatçılarının gösterilerini izleyebilir ve açık hava sergilerini ziyaret edebilirsiniz.

Kreuzberg
“Küçük İstanbul” olarak adlandırılan Kreuzberg’de Türk nüfusu oldukça fazla. Son yıllarda, kendi içinde popüler kültürün bir alt kültürünü oluşturan Kreuzberg, Berlin’in alternatif noktası haline geldiğinden turistler tarafından ilgi görüyor.

MUTFAĞI
Berlin, yemek kültürü ile öne çıkan bir şehir olmasa da damak tadınıza uygun lezzetleri bulabileceğiniz bir şehir. Mutfağında patates ve domuz eti hâkim. Ayrıca hamburger, sosisli sandviç ve herkesin bildiği üzere bira bu topraklarda doğmuştur. Kızarmış sosisin üzerine ketçap ve köri serpilerek hazırlanan ve yanında patates kızartması ile servis edilen Currywurst ve Alman çöreği Berliner’i denemenizi öneririz.

GECE HAYATI
Sabaha kadar açık mekânları ile ünlü Berlin’de geceler uzun. Sayısız bar, pub ve gece kulübünün olduğu şehirde eğlenmek için bir mekân mutlaka bulursunuz. Sanat ve eğlencenin başkenti Berlin’de sokak sanatçılarının performanslarına ve opera gösterilerine de rastlayabilirsiniz.