Google+

Arama formu

AVRUPA'NIN EN ZENGİN ŞEHİRLERİNDEN MİLANO

MİLANO, İngilizlerin deyişi ile MİLAN

Roma İmparatorluğu dönemindeki adı: Maydland

Milano

Burada Roma döneminden kalma hiçbir şey yok…

Orta Çağ’da şehir devletlerinden biri ve en güçlüsü… Rönesans Dönemi’nde Milano iki önemli aile tarafından yönetiliyor; Visconti ve Sforza  aileleri… 1277-1447 yılları arasında yönetimi, Visconti ailesi elinde tutuyor. Daha sonra Sforza ailesi yönetimi ele geçiriyor. Bu aile şehre bankerliği getiriyor. Sanata, kültüre ve orduya çok önem veriyor. Ayrıca Sforza ailesi Leonardo da Vinci’yi buraya getirerek, şehrin gücüne görkem katmasını sağlıyor.

Milano şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Milano Apartments Porta Genova, La Terrazza in Conti Biglia, Romantic & Artistic Apartment. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Dreams Hotel Residenza Corso Magenta, Hotel Cavour, HomeRentMilano gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Affittacamere Hostel 3, Style Homes San Marco 29, Star Hostel tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Milano aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Milano-1

Milano-2

Daha sonraları; 16. ve 17. yüzyıllar İspanyol ve Fransız egemenliği altında geçiriliyor. Napolyon’un  şehrin demir tacını başına koyarak “Tanrı onu bana verdi. Ona dokunanın canı çıksın.” demesi şehri ne kadar önemsediğini göstermektedir.

Bundan sonra Milano yarım yüzyıldan fazla Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun en önemli şehri oluyor.

Milano-3

Milano-4

Milano-5

19. yüzyıla gelindiğinde ise İtalya Birliği’nin kurulması için ortaya çıkan Risorgimento hareketinin merkezi oluyor ve nihayetinde bugün bilinen bir merkez haline geliyor.

Görünüşte düz bir arazi üzerine kurulmuş; öyle dağlar, tepeler, yokuşlar yok.

Milano-6

Milano-7

Günümüzde en fazla vergi ödeyen ve Lombardiya Bölgesi’nde yer alan İtalya’nın en büyük 2. şehridir. Modanın merkezidir; İtalyan şıklığı ve kültürü Milano’da doruğa ulaşmış. Armani, Prada, Dolce & Gabbana, GFF ve Moschino gibi markalar Milano kökenli…

Milano-8

Milano-9

Ülkenin ve Avrupa’nın en gelişmiş ve en zengin şehirlerinden biri… Otomotiv ve moda sektörü şehrin en önemli gelir kaynağı… Monza otomobil sporları pistine sahip… Ülkenin en büyük iki spor kulübünden biri olan A.C. Milan ve Inter Milan, bu şehrin futbol takımlarıdır.


Yazar Hakkında

SİBEL AKINCI

Ben Sibel Akıncı; bir zamanlar ev hanımı bir anne ile astsubay bir babanın  üç kız çocuğunun ortancası olarak Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde doğmuşum… Yıl 21 Aralık 1959… Bu arada ben dünyaya gelmek üzere mücadele ederken annem bir yandan da  eski, İran Şahı Rıza Pehlevi  ile Farah Diba’nın düğün törenlerini radyodan naklen dinliyormuş… Bunlar...