Bahamaların Başkenti: Nassau

Sabah 7.00, Bahamaların başkenti Nassau'ya varmışız bile...

Ben Bahamaları öyle adalar zinciri sanıyordum ama ondan ötesiymiş. Bahamalar bayağı bildiğimiz ülkeymiş. Atlantik Okyanusu'nda, Karayip Denizi'nin kuzeyinde, bir sürü adalar zincirinden oluşan bir ülke. Nassau da bu ülkenin başkenti.

Değişik deneyimler yaşama prensibiyle, yolculuğun bu kısmında yunuslarla yüzme aktivitesi vardı. Bunu da Nassau'daki özel bir ada olan Paradise Island'daki ATLANTIS Resort Hotel'inde Dophins Cay Merkezi’nde gerçekleştirdik.

Nassau Atlantis Resort Hotel 

Atlantis'e otel demek az kalıyor. Ben hayatımda böyle tam tekmil, böyle devasa bir alana yayılan bir otel; eğlence ve spa merkezini bir arada görmedim.

Bir kere otelin tamamı bir akvaryum… İçeri girdiğiniz andan itibaren suyun üzerinde kurulmuş olan yollar ve köprülerin üzerinde yürüyorsunuz. Bu akvaryumun içinde snorkeling gezi programları var, rehber eşliğinde bu çeşitli balıklarla beraber yüzüyorsunuz.

Bunlardan benim en çok etkilendiğim Ray balığı oldu. Nedir? Büyük bir kuş gibi, geniş, yassı ama kocamaaan bir balık cinsi... Onunla ayni akvaryumda yüzebilmek mümkün...

Akvaryum aktiviteleri saymakla bitmez… Beraber yüzemeyeceğiniz türden balıkların (köpekbalığı gibi) bulunduğu suların içinden tüneller geçiyor, orada yüzüyorsunuz ya da su aktiviteleri yaparken bu tünellerden bir botla kayarak geçiyorsunuz veya klasik akvaryum mantığında (Valencia'daki veya La Rochelle'deki gibi) onlar etrafınızda yüzerken siz içeride yürüyorsunuz.

Ray Balığı

Otelde; dalmak, balıklarla her türlü interactionda bulunmak, yunuslarla oynamak, snorkeling yapmak gibi aktivitelerin yani sıra bir de inanılmaz büyük ve etkileyici bir casinosu var. Duyduğuma göre dünyadaki en büyük casionalardan biriymiş. Çok büyük bir sahaya yapılmış golf merkezi ve spa'sı, gece kulüpleri ve sayısız restoranı da bulunmakta.

Buraya tatile gelmeyi tercih eder miyim bilmem, ancak dünyada bir tane daha sadece Dubai'de bulunan, Paradise Island'in tamamını kaplayan ve adanın isminin hakkını tam anlamıyla veren bu resort hoteli görmüş olduğuma memnunum.

Yunuslarla dans... 

Gelelim bizim günümüzün tamamını geçirmiş olduğumuz Dolphins Cay ve Water Park'a...

Dophins Cay'de dalgıç kıyafetlerimizi giydik ve önce yunuslarla ilgili küçük bir eğitim aldık. Nerelerine dokunmalı, nerelerinden uzak durmalı... Başlarının üzerindeki bir delikten nefes alıyorlarmış mesela, oraya asla dokunmamalıymış.

Ardından eğitmenlerle havuza atladık yunuslarla beraber. Onlarla yüzdük, onların sırtında yüzdük. Değişik bir his; sen sudasın, altından kocaman bir yaratık geçiyor, ne yapacağını bilemiyorsun bir an. Altından geçiyor, yanından geçiyor, sana değiyor ilginç bir his...

Sevgilim daha çok oynamak istedi onlarla biliyorum, oyuncudur benim sevgilim, ama yunuslar ona pek yüz vermedi. Zira hayvancıklar eğitmenlerinin peşinde sürekli, onlarla oynamaya çalışıyorlar, peşlerinden ayrılmıyorlar, diğer insanlara pek sokulmuyorlar.

Köpekbalıklarının arasından geçtik…

Daha sonra aquapark ve aquarium tarafına geçtik.

Bir atraksiyon vardı. Belki de en orijinali buydu parkta. İki kişilik bir bot alıyorsun, en tepeye çekiyorsun ve arka arkaya oturduğun botta kendini bırakıyorsun; virajlardan geçerek kayıyorsun, düşüyorsun, devrilecek gibi oluyorsun, sonra birden yavaşlıyorsun.

İşte orası en orijinali... Çünkü bir tünelden geçiyorsun... Yavaşça... Burası aslında köpekbalıklarının bulunduğu bir akvaryum, içine tünel yapılmış. Köpekbalıklarının özgürce yüzdüğü bir ortamın içinden bir tünel geçiyor, oradan da biz geçiyoruz yani...

Aynısının aslan versiyonu Paris yakınındaki Thoiry'de…

Bunun aynısının aslan versiyonunu Thoiry'deki hayvanat bahçesinde görmüştük. Aslanlar özgür ortamlarında yaşarken, biz ziyaretçiler bir tünel içinde onların yasadığı alanın içine girmiştik.

Eğer ortamda köpekbalığı yoksa aquapark aktiviteleri zaten sıradan, zira ben bunları 15 yıl önce Afyon'daki Oruçoğlu tesislerinde yapmıştım. Bu yüzden bu kaykaylar o kadar ilgimi çekmedi açıkçası. Yine de Atlantis'in havuzu muazzamdı, yüzmek çok keyifliydi...

Atlantis'ten kalkan son dolmuşla gemimize geri döndük.

Gemideki yemek salonu yıldızlar geçidi gibi…

Bu akşam gemideki yemek salonunun önü, wow yıldızlar geçidi gibiydi. Herkes özel bir davete ya da bir düğüne ya da önemli bir resepsiyona gider gibi giyinmişti. Büyük yemek salonunun önünde bu akşam bir fotoğraf atölyesi vardı. Herkes gelip beyaz fonda profesyonel bir fotoğrafçıyla fotoğraf çektirdi. Biz yapmadık. Bir kenarda oturduk ve moda eleştirmeni rolü oynadık. Herkesi izleyip, giydiklerini eleştirip notlar verdik. Ben en çok, şahane bir beyaz pantolon ve dekolteli beyaz bir tunik giyen o yaşlı kadını beğendim. Sonra kendimize baktık. Biz sıradandık. Benim üzerinde her zaman giydiğim siyah bir elbise vardı. Ne iyiydik, ne kötü; yani 4,5’tan 5 gibi geçer bir not verdik kendimize, kimsenin hakki kalmasın…

Dilara Akyıldız

Yazar Hakkında

Dilara Akyıldız

ODTÜ Sosyoloji mezunuyum. Paris'te master yaptım. Halen Paris'te yaşıyorum. Dünyayı geziyorum. Her konuda yazılarımı yazdığım bir bloğum var.