Bali Adasında Bir Dünya Mirası ve Sayısız Tapınaklar

Bali adası balayı ve deniz tatili ile ünlü olsa da sadece bir tatil yeri değil elbette, deniz güneş keyfi yanı sıra gezip görülecek sayısız güzellikleri de var. Adanın UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bir “kültürel peyzajı” var, aktif volkanları var, kimi ünlü kimi yol üzerinde çok bilinmeyen sayısız tapınakları var, hatta hemen herkesin evinde ya da bahçesinde kendine ait bir tapınağı bile var... Buraya boşuna “Tanrılar Adası” dememişler.

Ada nüfusunun çoğunluğunun inancı Hinduizm.

Tapınakların dışında tabiatseverler için şelaleler (Tegenungan), müthiş görüntüler veren aktif volkanlar, çeşitli hayvanları ve yavrularını sevebileceğiniz safari parkları, gün batımı ve tabiat manzaraları, ateş dansları, Bali dansları izleyebileceğiniz sayısız noktalar, restoranlar var.

Kısacası Bali’ye giderseniz deniz kenarında deniz kum güneş keyfi mi yapmak istersiniz bilmem ama biz şimdi tapınakları gezmeye başlayalım, hepsi de çok hoş ve keyif de alacağınız yerler.

Bali adasının merkezi ve en önemli bölgesi Ubud çok sayıdaki tapınakların yanı sıra gezip görülecek bir yerleşim, tabiat güzellikleri, saraylar, mağaralar, Çin ve Vietnam’daki pirinç tarlaları kadar büyük ve etkileyici olmasa da çok güzel manzaralar sunan pirinç tarlalarını gezmeye bile günler yetmez.

Birkaç öneri isterseniz vereyim.

Ubud Palace - Puri Saren, 1800’lü yıllarda Bali mimarisi tarzında inşa edilen ve Ubud kralının 100 yıl yaşadığı sarayda akşamları da Bali dansları şovları izleyebilirsiniz. Hemen yakınında bulunan Pura Taman Saraswati, etrafındaki havuzların içindeki lotus çiçeklerinden dolayı diğer tapınaklardan çok farklı, adeta bir su sarayı. Bali mimarisini tam olarak yansıtan tapınak yaratıcı tanrı Saraswati adına yapılmış. Tirta Empul Tapınağı ise Bali Hindularının kutsal su kaplıcaları, Endonezya’nın en büyük ve en kalabalık, Pakerisan Nehri’nden beslenen su tapınağı.

Ubud’da ilginç bir yer de “Maymun Ormanı”. Çok sayıda maymun göreceğiniz, yaramaz maymunların yaşadığı ormana giderseniz tabelalarda yazılmış olan kurallara mutlaka uyun, elinizde hiçbir şey olmasın, hele yiyecek asla, şapka, gözlük, cep telefonu, hatta küpe bile ne bulurlarsa kapıp gidiyorlar, geri almanız ise mümkün değil, asla almaya da çalışmayın.

Orman, maymunların sosyal etkileşim ve davranışlarıyla ilgili dünya çapında araştırmaların yapıldığı bir yer.

Sayısız tapınakların bulunduğu Bali’de diğer ünlü ve önemli tapınaklar ise son derece keyif alacağınız, keyifle gezeceğiniz yerlerden bazıları şunlar:

Tanah Lot, “Denizin üstünde yüzen küçük ada”, dalgaların dövdüğü bir kaya ada üzerinde, antik bir Hindu tapınağı, bir haç yeri. Tapınağa giremeseniz de muhteşem manzara için ya da benim gibi günbatımı hayranıysanız Tanah Lot’a mutlaka uğrayın. 15. yüzyılda, Hinduizm’i yaymak üzere Bali’ye gelen bir rahip tarafından deniz Tanrısı Baruna için kurulmuş.

Ulan Danu Bratan Tapınağı ise17.yüzyılda göl ve nehir tanrıçası Dewi Danu adına, biraz yüksek bir bölgede adanın en güzel göllerinden biri Bratan Gölü kıyısında yapılmış.

Etrafını saran dumanlı dağları arkasına alarak, tapınağın siluetinin ve göl üzerindeki yansımalarının müthiş görüntüleri ve manzaralar görülmeye değer. 
Pura Kuhur Uluwatu, adanın güney kısmında, denizin üzerinden ince uzun bir yolla ulaşılan, yarımadanın uç noktasında yer alan bir tapınak. Bu tapınak denizden 70 metre yükseklikteki bir tepe üzerinde yer alıyor. Aşağısı uçurum, ancak dav dalgaların dövdüğü kayalar üzerinde patlayarak köpüren deniz, dalgaların müthiş görüntüleri, karşınızda da ise müthiş bir gün batımı ve inanılmaz güzel manzaralar bulunuyor.

Girişte bilet alırken size verdikleri örtüyü belinizden aşağı sararak yine verdikleri bir kumaş kemerle bağlamanız gerekiyor, bunun anlamı: Tanrıların karşısında herkes sade ve az parça ya da tek bir parça giysi ile eşit. Burada da yaramaz maymunlara dikkat. Çantam ve kameram için tedirgin oldum ama sorun yaratmadılar, sırtlarında yavrularıyla çok şirinler.

Tapınak yeter diyorsanız bana göre görülesi olanlar bunlar, ama daha çok görmek isterseniz inanın gezmekle bitmeyecek kadar çok var.
 
Sanırım bir gün Bali’ye gitmeye karar verirseniz uzun bir tatil planlamanız gerekecek.. Keyifle.. 

nevinsalman

Yazar Hakkında

nevinsalman

Ankara da doğdum, TED Ankara Koleji ve Gazi Üniversitesi Mimarlık fakültesi mezunuyum. 6 sene Londra'da yaşadım, sonraki yıllarda İstanbul'a yerleştim ve serbest çalıştım.