Google+

BARIŞ KİLİSELERİ JAWOR VE SWIDNICA

436529 Tem 2013Gezi Notu
nevinsalmannevinsalmanGold Yazar29 Tem 201343650 Yorum

Wroclaw’daki ikinci günümüzde Barış Kiliseleri olarak adlandırılan (CHURCHES OF PEACE) JAWOR ve SWIDNICA kiliselerine ziyaretlerimiz var.
Wroclaw

Ortaçağ döneminde ahşap, dini binaların, hem mimarisi hem de iç mekanlarının ihtişamı görülmeye değer. Ancak Unesco Dünya Mirası listesindeki bu kiliselerin taşıdıkları mesaj, mimari değerlerinden çok daha önemli.
Wroclaw-1

17. yüzyılın ardından barış ilan edildiğinde Polonya halkına kendi kiliselerini yapma izni bazı şartların yerine getirilmesi karşılığı verilmiş.

Bu şartlar şu şekilde;
*betonarme gibi dayanıklı malzeme kullanılmayacak,
*kule ve çanları olmayacak,
*1 sene içinde bitirilecek,
*şehre 1 top atışı kadar uzak mesafede yer alacak, gibi…

Halk yıllarca kendi kiliselerinde ibadetlerini yapamamanın acısıyla tüm şartları yerine getirerek, Avrupa’nın en büyük 3 ahşap kilisesini yapmışlar. Ancak 3. kilise bir yangın sonrasında kül olmuş. Her iki kilise de yemyeşil bahçeler içinde.
Wroclaw-2

Wroclaw şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Apartament Renoma 2000, Apartment Rynek - Odrzańska, Apartament Conces II. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Hotel Podkowa, Hotel Monopol Wrocław gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Orbis Hotel Wroclaw, Pokoje gościnne przy Ogrodzie Staromiejskim, Friends Apartments tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Wroclaw aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Dıştan bakıldığında oldukça mütevazi görünüyor, ancak iç mekan olarak çok etkileyici.
Wroclaw-3

Özellikle 180 adet original tablo ve bir 19. yüzyıl orgu ile, Jawor’a 30 km. mesafedeki zengin dekorasyonlu Swidnica Barış Kilisesi, Barok tarz süslemeleri ile oldukça görkemli.
Wroclaw-4

Wroclaw-5

Wroclaw-6

Her iki kilisede Barış Kiliseleri adı altında Unesco Dünya Mirası listesinde yerini almış.
Wroclaw-7

-
Yorum göndermek için Giriş Yapın veya Üye Olun

Yorumlar(0)

Yorumlar