Barselona'da Tatil

Uzun süredir yazmak istediğim ama yazamadığım Barcelona hakkında küçük bilgiler vereceğim.

Barcelona tam bir sanat şehri. Mimarisi, yemekleri, kültürü... Katalonların şehri...

İspanya'ya bir sürü tur firması turlar düzenliyor ve fiyatları çok yüksek. Eğer temel ihtiyaclarınızı götürecek kadar İngilizceniz var ise kesinlikle bireysel gitmenizi tavsiye ederim. Şehir gezilmesi çok kolay bir yer. Hem de fiyat olarak turun yarı parasına gezersiniz.

Ben yılbaşında gitmiştim. Tarih olarak kış olmasına rağmen hava inanılmaz güzeldi. Hava genel olarak ılıman oluyormuş. Bu kış ayında da geçerli.

Konaklama olarak biz şehir merkezinde kalmak yerine Badalona'da kaldık. Hem şehir merkezine yakın hem de ulaşım metro ile çok rahat. Şehir merkezinde bulunan oteller fiyat olarak çok pahalı. Kaldığımız otelin adı Rafael Hotel'di. Araştırıp gidebilirsiniz, ben çok memnun kaldım. Odalar çok güzel.

Ulaşımın çok rahat olduğu bir şehir. Tur firmalarının düzenledikleri turlara boş yere paralar vermeyin. Her yere metro ile çok rahat ulaşım sağlanıyor. Bunun dışında airebusler var. Günlük belli bir ücret karşılığı alıp heryere gidebilirsiniz. Limitsiz olarak.

Yemek olarak tapas ve deniz mahsulleri muhteşem. Biz La Ramb caddesinin arka sokaklarını tercih ettik yemek için. Ana cadde üzeri turistik olduğundan hem pahalı hem de uzun sıralar bekleniyor.

Yemek saatleri bizden farklı. Gündüz siestaları olduğundan 14.00-17.00 arası yemek bulamayabilirsiniz. Akşam yemekleri de geç saatte yemek makbul :) Uzun sohbetler eşliğinde yemek yiyorlar. Akşam 21.00 ve sonrası yemek saati için uygun diyebilirim.

Bir de tavsiye olarak Pazar günleri kapalı olduğundan ona göre gitmekte fayda var. Alışveriş için kendinizi ona göre ayarlamanızda yarar var. Tabiki belli sokaklarda 1-2 mağaza açık bulunur. Ama çok fazla olmaz, unutmayın.

Gidilecek yerlerin en başında erkekler için Nou Camp var. Oraya metro ile ulaşım çok kolay. Aslında gezilecek her yere metro ile ulaşım var.

Nou Camp

La Ramb CaddesiCasa Batllo - Casa Bilo, Park Guell, Sagrada Familia gezilecek yerlerden. Bir de La Ramb Caddesi'nde bulunan meyve pazarına girin. Akşamüstü giderseniz daha uygun fiyata alabilirsiniz.

Bir öneri de İspanya'ya yakın Aldora. Eğer gittiğinizde vaktiniz varsa ve alışverişi seviyorsanız mutlaka Aldora'ya gidin derim. Aldora küçük bir ülke. Barcelona'dan birçok otobüs var buraya giden. Verginin olmadığı bir ülke olduğundan fiyatlara gerçekten çok şaşırıyorsunuz. Tam bir outlet cenneti :)