Batum Tatil Rehberi

Batum Bulvarı - Batum Sahil Parkı

Batum sahili 19. yüzyıl sonlarında düzenlenmeye başlamış. Sahil şeridi ilk defa Prusyalı bahçıvan Resler ve Fransız mimar Milheil Dalfonsa tarafından yapılmış. Batum sahiline son yıllarda, birçok yeni ve modern heykeller, mimari yapılar ve oturma yerleri katılmış.

Sahilde biraz gezinti yaparak etrafta dolaşırken, sokak müzisyenlerine, spor yapanlara veya güzel havanın tadını çıkaranlara rastlayabilirsiniz. Sahilde yemek yiyebileceğiniz veya kahve içebileceğiniz, birçok kafe ve restoran bulunuyor.

Batum Bulvarı’nda gezerken mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri, Pier Batumi (Batum Limanı). Manzaraya karşı yemek yemek isterseniz, burada ve limanın karşısında güzel kafeler bulunuyor. 

Batum Summer Theater (Batum Yazlık Tiyatro) da bu Batum sahilinde bulunuyor. Tiyatro yaz aylarında birçok etkinliğe ev sahipliği yapıyor.

Tiyatronun yanında kuş ve hayvan çeşitlerini görebileceğiniz küçük bir hayvanat bahçesi de var.

Batum Saat Kulesi - Clock Tower

Batum Clock Tower, İzmir Konak Meydanı’ndaki saat kulesinin bir benzeri olarak yapılmış.

Batum Ali & Nino Heykeli

Kurban Said’in ölümsüz eserlerinden biri olan Ali ve Nino romanından esinlenerek yapılan Ali ve Nino Heykeli, hareketli olarak yapılmış.

Azeri gençle Gürcü kızın bir ayrılıp, bir kavuştuğu hüzünlü hikaye anlatılıyor. Ali ve Nino, günün belirli saatlerinde ve yağışsız havalarda romandaki gibi ayrılıp sonra tekrar kavuşuyorlar.

Batum Fener Kulesi

19. yüzyılda Osmanlılar tarafından yapılan Batum Fener Kulesi yine Batum sahilinde görebileceğiniz yapılardan biri.

Batum Alfabe Kulesi

Batum’da görebileceğiniz en ilgi çekici yapılardan biri; Batum Alfabe Kulesi. İlgi çekici harfleri olan Gürcü alfabesini tanıtmak amacıyla yapılmış.

Nurigeli Lake - Nurigeli Gölü

Batum’un en güzel ve görülmeye değer parklarından biri Nurigale Gölü’nün bulunduğu park. Günün her saatinde gölün çevresinde yürüyüş, koşu yapan ve bisiklete binen Batumluları görebilirsiniz.

Batum Dancing Fountain

Akşam saatlerinde su ve ışıklarla yapılan dans gösterilerini izleyebileceğiniz havuzun ortasında küçük ve şirin adacıklar bulunuyor.

Batum Ters Ev

Batum’da bulunan ve her şeyin ters olduğu ilgi çekici bir mimarisi olan ev , aslında restaurant olarak hizmet veriyor.

Batum Justice House - Batum Adalet Sarayı

Batum Justice House, ters şişe şeklindeki mimarisi ile dikkat çekiyor. Adalet toprağa aksın ve herkese eşit dağıtılsın sözünü simgelemek amacıyla bu şekilde yapılmış. 

Batum Piazza Meydanı

Batum Piazza Meydanı şehrin en güzel ve mutlaka görülmesi gereken yerlerinden biri.  Meydanda kahve içebileceğiniz, dinlenebileceğiniz, müzik dinleyebileceğiniz birçok kafe ve restoran mevcut.

Piazza Meydanı’nın ortasında bulunan alan birçok konsere de ev sahipliği yapıyor. Sting, Placido Domingo gibi birçok ünlü sanatçı burada konser vermiş.

Batum St. Nicolas Church - Batum St. Nicolas Kilisesi

19. yüzyılda Osmanlılar tarafından yapımına izin verilen kilise 2012 yılında restorasyon görmüş. Aziz Nicolas Kilisesi, şehrin en önemli kiliselerinden biri. Piazza Meydanı’nın hemen karşısında bulunuyor.

Batum Ortodoks Kilisesi - Batum Holy Mother Virgin Navity Cathedral

19. yüzyılda Neo Gotik tarzda yapılan katedral şehrin en görülmeye değer yapılarından biri. Sovyet Rusya döneminde depo ve başka amaçlar için kullanılan katedral, sonra tekrar ibadete açılmış.

Batum Avrupa Meydanı

Şehri gezerken biraz mola vermek için en uygun yerlerden biri.

Batum Medea Heykeli

Gücü, sonsuzluğu ve egemenliği simgeliyor.

Batum Poseidon Heykeli

Deniz Tanrısı Poseidon’un Heykeli, Tiyatro Meydanı'nda bulunuyor.

Batum Sanat Müzesi

Sanatla ilgileniyorsanız, Batum Sanat Müzesi'ni mutlaka gezin.

Batum Tiyatro ve Opera Binası

19. yüzyıl sonlarında yapılan Tiyatro ve Opera Binası güzel mimarisi ile görülmeye değer.

Davetlisi olarak gittiğimiz Ajara Turizm Departmanı’na ve Gezimanya’ya teşekkürler…