Batum Yolculuğu

Çok uzun zamandır seyahat listemde olan Gürcistan'a nihayet gitme şansı bulabildim. Ajara Turizm Departmanı’nın ve Radisson Blu Hotel’in davetlisi olarak Gezimanya eşliğinde Batum'a gittik ve 3 gece 4 gün gezme şansı bulduk.

Madde madde Batum’u anlatayım…

1- Sokaklar / Binalar: Eski Sovyet izleri hala çok güçlü, ama yepyeni bir şehir daha yükseliyor. Aynı noktadan bakıyorsunuz, Bir taraf TOKİ konutu gibiyken diğer taraf Dubai / Bahreyn gibi yepyeni sıfırdan yapılma bir şehir olabiliyor. Bu iki parçayı da ufacıcık bir yol ayırıyor.

2- İnsanlar: İnsanlar gayet sıcak. Güler yüzlü diyemeyeceğim nötr duruşları var ama bir şey olduğunda çok yardımseverler, insan ilişkileri çok iyi.

3- Yemekler: Asya mutfağı etkisi çok güçlü, yemekler oldukça baharatlı. Ben acayip severim, hatta Asya’nın en sevdiğim yanı yemeklerin baharat dolu oluşudur. Hamurişi de yaygın peynir çeşitleri de… Ülkenin yemekleri et peynir ve hamur işi karışımı. Et ve peynir olayı çok güzel ama hamur işine dikkat edin direkt kilo almalık ^^

4- Şarap: Ülke dünyanın en büyük şarap üreticilerinden, 50 küsur farklı şarap üretiyorlarmış. (farklı markadan bahsetmiyorum, üzüm cinsine bağlı olarak 50 farklı türde üzüm şarabı üretiyorlarmış)

5- Kumarhane: Türkiye'de iddia at yarışı milli piyango vs. oynamaktan sıkıldıysanız, atlayıp Gürcistan’a kumar oynayabilirsiniz. Kumarhane zaten Türk dolu, hiç yabancılık çekmezsiniz.

6- Doğa: Doğası çok temiz ve yemyeşil. Şehirden 10 dakika uzaklaşınca bile yağmur ormanı kıvamında ormanın içinde buluyorsunuz kendinizi. Ayrıca dünyanın en büyük botanik bahçelerinden biri de Batum’da.

7- Gece Hayatı: 3 gecenin birini Raddisson'un çatısındaki barda geçirdim. O bar çok iyiydi, bayağı aşmış bir grup çalıyordu, tüm gece orada takıldım. Ama 2. ve 3. geceyi kumarhanede geçirdiğim için dışarı çıkmadım. Raddisson'un barı iyi ama sokaklar ne durumda bilemiyorum. Bu sebeple gece hayatıyla ilgili genelleyici bir şeyler söylemeyim.

Özgür Çağdaş

Yazar Hakkında

Özgür Çağdaş

- Boğaziçi Psikoloji Mezunu- Altın Portakal Film Festivaline 2007, Berlin Film Festivaline 2008 yılında davet edildi.- Pek çok TV projesinde çalıştı.