Bavyera'nın Eski Şehri: Kempten

Kempten, Bavyera eyaletinde yer alan eski bir şehir. Almanya'nın birçok şehrine göre daha canlı ve kalabalık bir yer.

Şehir merkezinde St. Lorenz Bazilikası var. Basilika düşündüğümün aksine bayağı popülermiş, değişik şehirlerden turlarla buraya gelen turistler vardı. Bazilikanın iki tane kulesi bulunuyor. Bazilikanın içi çok gösterişli ve ihtişamlıydı. Barok tarzı mimariyle yapılmış basilikadaki mermelerin şekilleri ve renkleri, tavandaki sekizgen kubbe içinden görünüm çok etkileyiciydi.

Tavandaki resim ve motiflere bakmaktan etrafıma bakmaya fırsat bulamadım ve tekrar bazilikanın içini gezdim. Bazilikadan çıkıp yolumuza devam ettik.

Bazilikanın bulunduğu meydan çok geniş. Hemen karşısında Allgau Müzesi var. Şehrin alışveriş merkezlerinin olduğu sokağa girdik. Orada büyük bir su çarkı var. Akan su şehrin içinden aşağı doğru ilerliyor. Yürümeye devam ettik ve yine tarihi bir bina olan belediye binası karşımıza çıktı.

Sokak aralarında değişik tarzda yapılmış birkaç çeşme vardı. Belediye binasının yakınında bulunan St. Mang Kilisesi de görülmesi gereken yerlerden bir tanesi. Şehir merkezinden yukarıya doğru insan kalabalığı göze çarpan oranda arttı.

Cadde boyunca yürüyüp Forum Allgau adındaki alışveriş merkezinde mola verdik. Kısa bir molanın ardından şehre hakim bir tepedeki Burghalde'ye doğru yola koyulduk. Kış mevsimi olduğu için hava erken kararıyordu ve mezarlığın üzerindeki yoldan kaleye çıktık.

Kale girişinde solda fırına benzer bir yapı vardı. Kaleye girerken bazı broşürler gördük. Anladığımız kadarıyla burada festivaller düzenleniyor ve festivale katılan kişiler Orta Çağ kıyafetleri giyiyor. Kaleden şehir manzarası çok güzel görünüyor. Kale girişinden sağ tarafa geçtiğimizde çeşitli gösterilen yapılabileceği bir yer ve etrafında seyircillerin oturabileceği bir alan var. Buranın da görülmesiyle birlikte Kempten gezimizi noktaladık.