Google+

Arama formu

BELGRAD'DA BİR KÜÇÜK GÜN

Bu yazı Gezimanya üyesi Ceren Türetken tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Interrailimizin ilk durağı Belgrad... 22 Ağustos sabahı 1,5 saatlik yolculuğumuzun ardından Belgrad’a vardık. Uçaktan inince ilk işimiz para çevirmek oldu. Tavsiyem havaalanında düşük bir miktar para çevirin, şehir merkezinde çevirmeniz daha karlı olacaktır. Biz havaalanında 10 Euro bozdurduk, karşılığında 1140 Dinar aldık. Havalaanından şehir merkezine giden iki otobüs var; A1 ve 72. Biz A1’e bindik. 72 daha ucuzmuş ama biraz daha uzun sürüyormuş. Otobüs’e 300 Dinar verdik. Tren garına vardıktan sonra çantalarımızı locker’a bıraktık. Locker ücreti 110 Dinardı, bana oldukça ucuz geldi.

Belgrad

Çantaları bıraktıktan sonra şehrin sokaklarında kaybolmaya başladık. Önce Tesla Müzesi'ne gittik. Tesla Müzesi’ne giriş ücreti 500 Dinar, ancak ISIC kartınız varsa bu ücret 300 Dinar’a düşüyor. Küçük ve etkileyici bir müze. "Adam yapmış" demeden edemiyor insan. Fizikten nefret eden ben bile hayran kaldım. Buyrunuz bunlar da Tesla Müzesi’nden kareler...

Belgrad-1

Belgrad bölgesine uygun ulaşım yollarından biri de havayolu. En uygun fiyatlı uçak biletlerini görmek için tıklayın

Belgrad-2

Belgrad şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri High Garden - Self Catering Apartment, Sensitive Apartment, Apartment Wake Up For 4. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Balkan-inn Parlament apartment, Imperia Apartments, Apartment Belgrade Home Savamala gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Bicycle Belgrade Hostel, City Break Hostel, New Hostel Belgrade tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Belgrad aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Tesla Müzesi’nden sonra Aziz Sava Katedrali‘ne gittik. Biz gittiğimizde tadilat vardı ancak yine de içine girebildik. 

Belgrad-3

Belgrad-4

Belgrad-5

Belgrad-6

Sonraki durağımız ise şehir merkezi oldu. Küçük bir İstiklal Caddesi havası olan şehrin ünlü caddesi Knez Mihailova Caddesi'ni ben çok beğendim. Hediyelik eşyalar bulabileceğiniz stantlar, mağazalar bu cadde üzerinde yer alıyor. Akşamları da cıvıl cıvıl ve çok hareketli oluyor. Biz Ahmet Kaya şarkıları çalan bir amcamıza bile denk geldik : )

Belgrad-7

Belgrad-8

Belgrad-9

Bu caddeyi takip ettiğiniz zaman yol sizi Belgrad Kalesi‘nin olduğu Kalemegdan denilen bölgeye götürüyor. İçinde hayvanat bahçesi de olan bu kocaman yemyeşil alanda Tuna Nehri manzarasında her şeyi unutabilirsiniz. Ben BA-YIL-DIM. Saatlerce orada oturabilirdim, o kadar huzurlu… Kalemegdan’da 2-3 saat keyif yaptıktan sonra tekrar şehir merkezine döndük ve trenimizle Budapeşte’ye doğru yola çıktık. Belgrad’daki bir günümüz böyleydi.
 
 Belgrad-10

Belgrad-11

Kısaca Belgrad:

- Ucuz bir şehir, vize de olmadığı için hafta sonu kaçmak için harika bir alternatif.
- Kızları çok güzel. Bayağı güzel… Fazla güzel… Bunlar kızsa ben neyim demeden edemiyor insan : (
- Toplu taşımaya ihtiyaç yok, her yere yürünebilir.

Ne, kaç paradır bu Belgrad’da?

- Havalaanı-şehir merkezi otobüs: 300 Dinar
- Locker: 110 Dinar
- Ton balıklı küçük boy pizza: 100 Dinar
- Ice tea: 85 Dinar
- Su: 70 Dinar
- Kartpostal: 50 Dinar
- Tesla Müzesi: 500 Dinar (Öğrenci kartıyla 300 Dinar)
- Bir dilim pasta (Toma Cafe): 170 Dinar

Para işleri de böyleydi. Sonuç olarak ben Belgrad’ı çok sevdim. Küçük ve sevimli bir şehir. 2-3 günlük tatiller için ideal. Bir de Belgrad’ın kışını merak ediyorum, Ocak 2015’te gideceğim inşallah; döndükten sonra kışından da bahsedeceğim : )


Ceren Türetken kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

Ceren Türetken

ODTÜ Matematik bölümü öğrencisi. Beşiktaşlı. Hayali dünyayı gezmek.