Belize, Blue Hole ve St. Herman Mağarası

Dangriga’dan ayrıldıktan yaklaşık bir saat kadar sonra Magnet Hill yani Mıknatıs Tepe dedikleri bir noktaya geliyoruz. Burada Laselle arabanın kontağını kapatıyor ama araba hala yokuş yukarı çıkmaya devam ediyor. Oldukça ilginçti. Buna benzer bir yer de yine Karayipler’de varmış.

Yol boyunca sağlı sollu muz, portakal ve greyfurt bahçeleri arasından geçtik. Bu üç ürün de Belize’nin en fazla üretilen tarım ürünleri ve ekonomisinde önemli bir yere sahip.

Keyifli bir yolculuk sonrasında Blue Hole Ulusal Parkı’na ulaştık. Bu park her gün sabah saat 08.00’de açılıyor ve 16.30’da kapanıyor.

Burası ormanlık bir alan içerisinde geniş bir park. Parkın içinde mağaraları ziyaret edebiliyor, ormanda yürüyüş yapabiliyor, kuş gözlem aktivitelerine katılabiliyorsunuz.

Biz orman yürüyüşü ile parktaki turumuza başlıyoruz. Şansımıza arabadan inmeden önceki 10 dakika bardaktan boşanırcasına yağmur yağdı. Şu an yağış yok ama yerler toprak olduğundan, yağmurun etkisiyle her yer çamur olmuş. Biz de yürüyüşümüze çamura bata çıka devam ediyoruz.

Bu arada Laselle sürekli bize yolda önemli bitkileri de açıklıyor. En ilginci Manilkara Zapota ağacı idi. Bu ağacın zamkı, sakız imalatında kullanılıyormuş. Bir diğer ilginç ağaç ise tekstil boyacılığında da kullanılan Bakkam ağacı. Bu iki ağaç aynı zamanda Belize’nin ihraç ürünleri arasında önemli yere sahip; diğer ihraç ürünleri kereste,  şeker kamışı ve şeker.

Yağmur ormanları içinde yürümeye devam ediyoruz. Rehberimizin söylediğine göre yağmur ormanlarının oluşmasında yarasaların büyük rolü varmış.

Yürüyüşümüzün sonunda St. Herman’s Mağarası’na ulaşıyoruz. Bu mağaraya girmeden hemen önce Laselle çantasını açıp hepimize birer tepe feneri veriyor. Bu fenerleri kafamıza takıyoruz.

Bu mağara günümüzden yıllar öncesine kadar tamamen okyanus altındaymış. Mağaranın içinde hiçbir yapay unsur, ışıklandırma, turistler için aydınlatılmış yürüme yolu falan yok. Tamamen doğal ortamdasınız. Sadece yürürken tutunmak için gerilmiş bir ip var. O da mağaranın derinliklerine inince bitiyor.

Biraz daha yürüdüğümüzde Laselle bize bir tür örümcek gösteriyor. Kan emici bir tür olan bu örümcekler mağara içinde yaşamlarını sürdürüyorlarmış. Isırdığı zaman kana zehirli bir madde karışıyor ve sizi 7 sene içinde yavaş yavaş zehirleyerek ölüme sürüklüyormuş.

O yüzden mağara duvarlarına falan pek dokunmadan yürüyoruz. Mağaranın uzunluğu yaklaşık 1,3 kilometre. İyice içeriye doğru yürüdüğümüzde artık hiç dışarıdan gelen aydınlık görünmüyor.

Hatta bir noktada duruyoruz ve Laselle aynı anda fenerlerimizi kapatmamızı söylüyor. İşte fenerleri kapattığımız o bir dakika tamamen zifiri karanlıktı. Dolayısıyla ürkütücü. Gerçekten bir kişi feneri başında buraya girse ve içeride pili bitse mümkün değil dışarı çıkamaz.

Mağaranın içinde çok sayıda sarkıt ve dikitler de var. En sonuna ilerlediğimizde bir yeraltı nehrine geliyoruz. Bu nehir belli bir süre yeraltında ilerledikten sonra Blue Hole tarafında yeniden yeryüzüne çıkıyor. Mağaranın içinden nehrin geçmesi de bir hayli etkileyici idi. Hatta hatıra olarak babam da oradan birkaç taş aldı : )

Ardından geri dönüş yoluna geçtik ve bu mağarayı yarasalara bırakarak buradan ayrıldık.

Laselle’in söylediğine gün batımında bu mağaradan dışarıya binlerce yarasa aynı anda uçuyormuş. Ancak vaktimiz sınırlı olduğu için bu anı bekleyemedik.

Öğle saatinde yemek yemek için bu bölgedeki portakal ağaçları içinde yer alan küçük bir aile işletmesine gittik.

İşin ilginci bu kadar portakal ağacı varken restoranda portakal suyu yok. Ama isterseniz bahçeye gidip topluyorsunuz ve size kendi topladığınız portakalları sıkıyorlar. Tabii ki hemen bahçeye koştuk. Bu yediğim portakallar kesinlikle hayatımda yediğim en lezzetli portakallardı. Daha tatlı ve daha az asidik.

Yemekte fasulyeli pilav, lahana salatası ve tavuk yedik; yanında da bolca Marie Sharp’s marka acılı sos.

Acı biber (Habanero) ile havuç ve soğan karışımı olan Marie Sharp adındaki bu sos mutfağın olmazsa olmazı.

Buradan sonra Blue Hole’a doğru devam ediyoruz. Bu bölge aynı zamanda kuş gözlemcileri için tam bir cennet. Özellikle Hummingbird cinsi kuş bu bölgede çok yoğun görülebiliyor.

Yine orman içindeki kısa bir yürüyüş sonrası Blue Hole denilen bölgeye geliyoruz.

Burası tepeden bakınca masmavi bir delik olarak görünüyor. En derin yeri 75 fit. Depremler sonucu bölgede büyük bir çöküntü olmuş ve bu çöküntünü üzeri zaman içinde su ile dolunca buraya Blue Hole adı verilmiş.

Bu delikte tüplü dalışlar da yapılıyormuş. Ama biz denemedik.

Aslında “Blue Hole (Mavi Delik)” denildiği zaman insanların aklına ilk gelen Atlas Okyanusu’nda Karayip Denizi ortasındaki ve de Belize City’ye 60 km mesafede yer alan nokta geliyor. Burası derinliği 125 metre, genişliği (çapı) 305 metre olan deniz içindeki dikine bir mağaradır. Bu mavi delikte sarkıt halinde mercanlar varmış ve bu bölgede dalış yaptığınızda köpekbalığı ve çekiç başlı balıkları görme olasılığınız da çok yüksekmiş. Ancak bizim grupta tüplü dalış yapan kimse olmadığı için buraya gitmedik. Gitmeyi düşünenler dalış izni için 40$ ödüyorlarmış.

Buradaki yüzme saatleri sonrasında yine orman içindeki yürüyüş ile aracımızın bulunduğu yere gidiyoruz.

Araca binmeden hemen önce ise gördüğümüz turist palmiyeleri ile fotoğraf çektirerek Belmopan’a doğru yola devam ediyoruz.

TUĞÇE YILMAZ

Yazar Hakkında

TUĞÇE YILMAZ

 Yaklaşık 15 sene Medya satın alma ve Planlama sektöründe çok uluslu şirketler ile çalıştıktan sonra kendi tutkusu olan gezi ve seyahate yönelerek Gezimanya.com’u kurmuştur.1997 - 1999 İstanbul Üni